Wall Street sestoupila z maxim. Alibaba není Best Buy

5 tisíc bodů neuhájil americký technologický index Nasdaq. Americké akcie dnes ustoupily od dosažených maxim, když „zásadní“ ekonomickou zprávou byla série prodejů aut v USA v únoru – za jednotlivé automobilky i celkově s čísly horšími proti odhadům. Trhy vyčkávají na osvěžení ve středu, kdy přijdou údaje o žádostech o hypotéky, zaměstnanost v soukromém sektoru a Béžová kniha Fedu. Někteří hráči na trhu sázejí na to, že právě zprávy z Fedu nikterak nepotěší.

Širší index amerických akcií S&P 500 dnes odepsal 0,45 %, Dow Jonesův index pak 0,47 %. Technologický index Nasdaq klesl o 0,56 % na 4.979,90 bodu a neudržel tak dosaženou metu 5 tisíc bodů, po 15 letech od vrcholu internetové bubliny v roce 2000.

Americké automobilky dnes zveřejňovaly své prodeje ve Spojených státech za únor. Čísla to nebyla příznivá, a protože byla dnes v zásadě jediná zajímavá, trh na ně reagoval – možná až přehnaně. Americké prodeje aut v únoru zarazilo mimořádně tvrdé počasí. Zatímco leden a předtím prosinec přinesly dvouciferný meziroční růst prodejů, Po dvou měsících dvouciferného růstu se prodej osobních a lehkých užitkových aut ztenčil na polovičních +5,3 %, zhruba 1,258 milionu vozů. Roční přepočet tak dosáhl prodejů 16,23 milionu, analytici čekali 16,7 milionu. O 5,9 procenta na 16,5 milionu vozů vzrostly prodeje loni a bylo to maximum od roku 2006.

Domácí GM si polepšila v prodejích o 4 %, FiatChrysler o 6 %, prodeje Fordu ale o 2 % klesly. To je daleko za očekáváními ekonomů a analytiků. Tichým králem je Toyota s 13% růstem. Očekávána přitom byla podpora ze strany stále příznivých cen benzínu i dostupných úvěrů a sazeb u nich.

Připomeňme, že pokles Wall Street navázal na slabší závěr trhů v Evropě. Slabší zobchodované objemy pak jdou na vrub až zítřejším zajímavým datům z americké ekonomiky a čtvrtečnímu zasedání ECB. Část analytiků upozornila i na projev izraelského premiéra Netanyahua ohledně íránského jaderného programu.

Pod tlakem rostoucí ceny ropy byly akcie aerolinek. Zisk na akcii nad očekáváním a zpráva o zvláštní dividendě přišla od Best Buy. Jako nejlepší koupě se dnes naopak neukázaly akcie čínského internetového obra Alibaba. Jeho akcie se dostaly nejníž od IPO na úspěchu konkurenta JD.com. Zesilují obavy o vadnutí hospodaření Alibaby. Nad konsensem pak skončil kvartální výsledek AutoZone. 

Newsletter