Wall Street spadla kvůli Fedu a Číně. Finance odepsaly bezmála procento

Americké akcie dnes zatížily dozvuky včerejšího zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému. Svou trochou k rudým číslům pak přispěla i špatná data ohledně čínského exportu.

V návaznosti na to klesl index S&P 500 o -0,31 % až na 2132,55 bodů. Dow Jones odepsal -0,25 %, což odpovídá 18 098,94 bodům. Technologický Nasdaq spadl nejvíce, a to o -0,49 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5213,33 bodech.

Výrazným propadem si prošel sektor financí, který již začíná pociťovat nervozitu ohledně zítřejších výsledků hospodaření za 3Q 2016. Reportovat je budou jako první JP Morgan, Citigroup a Wells Fargo.

Opustí Bůh Wells Fargo?

Zápis z posledního zasedání americké centrální banky potvrdil rozpolcenost měnového výboru. Ti, co hlasovali pro navýšení sazeb, se obávají, že současná situace udržování nízkých úroků nakonec vyústí v recesi. Tábor jejich oponentů naopak argumentuje nedostatečným růstem ekonomiky, nevýrazným přibližování inflace k vytyčenému cíli a především v podstatě nulovými tlaky na růst mezd.

Úrokoví „jestřábi“ tak očekávají, že další krok „normalizace“ sazeb přijde relativně brzy. „Holubice“ naopak míní, že šance na vyšší sazby je stále nízká. Kompromis má pak podobu nové formulace, kterou přinesl včerejší zápis. Měnový výbor v něm uvedl, že „prozatím“ ponechá současnou úroveň sazeb. Toto vyjádření se tak dá chápat jako náznak připravenosti na vyšší úroky, což podle Bloombergu potvrzuje i pravděpodobnost vyšších sazeb už v prosinci, jež dosahuje více jak 67 %.

Co se týče Číny, dnešní data ukázala výrazný propad oblasti vývozu. Zářijová čísla potvrdila, že export ekonomiky rudého draka spadl (v dolarovém vyjádření) o rovných 10 %. Import pak za tu samou dobu klesl o 1,9 %. Statistika ohledně vývozu tak podle mnohých analytiků poukazuje na celkový nuzný sentiment globální ekonomiky. V případě dovozu byla pak poměrně výrazně narušena důvěra v sílu nedávného oživení čínské domácí poptávky.

Bouřlivým vývojem si prošla ropa, která pod vahou dat nejprve spadla do rudých čísel, aby se poté přehoupla zpět do plusu. Brent tak ve výsledku vzrostl o +0,42 % až na 52,03 USD/barel, WTI pak o +0,52 %, což odpovídá 50,44 USD.

Prvotní pokles se dá přisoudit dnešním datům, která ukázala, že zásoby černé komodity na americkém trhu během minulého měsíce vzrostly o 4,9 milionů barelů. Predikce přitom pracovala s „pouhými“ 650 tisíci. K následné obnově pak přispěly statistiky zásob překladiště Cushing a celkových zásob benzinu a destilovaných paliv. V prvním případě jsme byli svědky propadu o 1,3 mil., ve druhém o 1,9 mil. a ve třetím o 3,7 mil. barelů.

Dolar během dopoledne zpevnil až k 1,099 EURUSD. Odpoledne však zisky umazal, a to až na aktuální úroveň 1,104 za euro.

 

Newsletter