Wall Street „sundaly“ výsledky firem. Microsoft ve ztrátě

V zámoří se druhý den v řadě obešel bez zásadních zpráv z ekonomiky a směr trhům tak udávala především rozběhlá výsledková sezóna. Elitní index Dow Jones zahnaly do ztrát propady akcií IBM (-6 %) či United Technologies (-7 %), 30členný DJIA tak odepsal 1 %. Širší S&P 500 umazal 0,4 % a ani technologický Nasdaq neudržel včera nastolený nový rekord a o 0,2 % oslabil.

Akcie IBM výrazně klesaly po zprávě, že příjmy firmy klesly již třinácté čtvrtletí v řadě. Ztráty United Technologies pak způsobil horší výhled zisku na celý rok. Oslabilo sedm z deseti velkých sektorů, které jsou součástí indexu S&P. Nejvíce ztrácely telekomunikační firmy v čele se společností Verizon Communications, jejíž akcie klesly o 2,4 %, ačkoli firma ziskem mírně překonala očekávání.

Obchodování teď nejvíce ovlivňují čtvrtletní výsledky firem, neboť v USA vrcholí sezona zveřejňování hospodářských výsledků. Analytici podle agentury Reuters čekají, že tržby firem za čtvrtletí klesnou a jejich pokles bude nejhorší za téměř šest let. Důvodem je částečně silný dolar, který snižuje hodnotu tržeb amerických firem v zahraničí.

Microsoft – pokles tržeb, nevydařená investice do Nokie?

V dnešní sadě výsledků po závěru trhu nechybí Microsoft, který čtvrtletním ziskem 62 centů na akcii i tržbami 22,18 mld. dolarů očekávání překonal (konsensus Reuters 56 centů resp. 22,03 mld. dolarů) – to ale až po umazání dopadu odpisu zhruba 80 % své investice do Nokie. Vzhledem k němu Microsoft oznámil kvartální ztrátu 3,2 miliardy, tedy 40 centů na akcii. Akcie firmy v prodlouženém obchodování ztrácejí přes 3 %. Zklamání investorů projevují i akcie Yahoo! (-2,5 %), která oznámeným ziskem 18 centů na akcii za očekáváním o 2 centy zaostala. Svá čísla dnes nabídl i Apple, který očekávání překonal těsně a výhledem zklamal – více zde. Akcie Applu padají až o 8 %

Zajímavost se dnes pojí s výrobcem sportovní obuvi a oděvů Nike, který svému výkonnému řediteli Marku Parkerovi vyplatil 30 milionů dolarů za příslib, že firmu povede dalších pět let.

Newsletter