Wall Street utopená v ropě a strachu. Akcie padají

První obchodní den nového týdne ukončily americké trhy propadem. Akcie, především energetický sektor, byly opět staženy pádem ropy, která dnes ukončila svůj třítýdenní růst a sestoupila z pětiměsíčních maxim. Svou roli rovněž sehrál i strach ohledně středečního zasedání Fedu a čtvrteční konference Bank of Japan.

Index S&P 500 odepsal 0,18 %, což odpovídá 2087,8 bodů. Dow Jones klesl o 0,15 % a zastavil se na 17 977,24 bodech. Technologický Nasdaq spadl o 0,21 %, jeho závěrečná cena zůstala na 4895 bodech. Nejvíce padaly energetické tituly. Dařilo se naopak nezbytnému spotřebnímu zboží a telekomunikacím.

Dnešní den, jak již bylo řečeno, byl smolný i pro ropu. Brent odepsala -1,24 %, což odpovídá 44,55 dolarům za barel. WTI klesla o -2,33 % až na 42,71 USD/barel. Ceny černé komodity srazil růst amerických zásob (překladiště Cushing za poslední týden obdrželo navíc 1,5 milionu barelů), stejně tak i názor některých analytiků (Morgan Stanley a Barclays), kteří tvrdí, že boom posledních dní neodpovídá skutečnému stavu nabídky a poptávky. Za nárůstem cen prý stály především fondy a další investoři, kteří se obávali promeškání oživení, jež přišlo po dosažení 12letých minim v únoru 2016.

Během dne vyšla pouze statistika ohledně prodejů nových domů. Ty v březnu klesly na 511 tisíc, což meziměsíčně odpovídá poklesu -1,5 %.

Dolar dnes oslaboval. Za poklesem stojí jednak nervozita ohledně středečního Fedu, rovněž se ale projevil i výběr zisků, který přišel po pátečním výrazném posílení americké měny vůči japonskému jenu. Na páru s eurem se dolar obchoduje na 1,126 EURUSD. V devizové dvojici s jenem jsme se dostali na 111,22 USDJPY.

Newsletter