Wall Street v očekávání. Trh práce určí směr

Americké akcie dnes skončily ve smíšených číslech. Index S&P 500 vzrostl o 0,2 %, aby zakončil na 1923,8 bodech.  Dow Jones spadl o 0,08 %, což odpovídá 16272 bodům. Technologický Nasdaq vyskočil mírně o 0,15 %, až na 4627 bodů.

Americké akcie vstoupily do nového čtvrtletí poměrně stabilně, ačkoliv ve třetím kvartále zažila Wall Street nejhlubší pokles za poslední čtyři roky. Trhy dnes nejprve srážel výrazný pokles akcií společnosti Apple a podkopaly je také údaje o zpomalení růstu v americkém průmyslu.

Akcie Applu ztrácely více než dvě procenta a stlačily dolů všechny tři hlavní indexy. Server DigiTimes totiž napsal, že výrobci čipů pro telefony iPhone mají obavy, že firma sníží objednávky čipů pro čtvrté čtvrtletí.

Investory zpočátku povzbudily údaje o aktivitě v čínském zpracovatelském průmyslu, která v září klesla méně, než se čekalo. Index aktivity zpracovatelského sektoru v USA ale oslabil více, než se čekalo a těsně se přiblížil hranici 50 bodů, konkr. 50,2, která dělí růst aktivity od poklesu. Dále byl zveřejněn týdenní počet žádostí o nezaměstnanost, který vzrostl na 277 tisíc z 267 tisíc.

Investoři budou nyní chtít zapomenout na letní otřesy a v příštích dnech se budou zaměřovat na nové ekonomické statistiky. Páteční zpráva o zářijovém vývoji amerického trhu práce podle analytiků poskytne trhu nejnovější vodítko pro odhady, kdy americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby.

Index Dow Jones táhly výše především akcie společnosti Goldman Sachs, největším propadákem byla naopak společnost Caterpillar. S&P 500 pak profitoval především z růstu sektoru výrobních materiálů, dařilo se naopak utilitám.

Z dat byl zveřejněn růst americké ekonomiky během druhého čtvrtletí. Ta rostla o 3,7 %, což je revize lepší než původních 2,3 %. Dále pak byl reportován týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty klesly o 6 tisíc až na 271 tisíc oproti očekávání na 274 tisících.

Americký dolar dnes lehce oslabil. Na páru s eurem si odepsal 0.08 %, aby se obchodoval na úrovni 1,118 dolaru za euro.

Newsletter