Wall Street v zeleném. Investoři si kupují čas před zítřejšími daty.

Wall street dnes po dvou dnech poklesu zakončila seanci v zeleném. Index S&P 500 získal +0,12 % až na úroveň 2101 bodů, Dow Jones Industrial Average pak +0,21 % na 18136 bodů a Nasdaq vzrostl o 0,32 % na hodnotu 4983 bodů.

V první polovině obchodního dne akcie převážně klesaly, avšak poté přišel zvrat, který indexy vrátil do mírně pozitivních čísel. Svou roli hrála jednak tisková konference Evropské centrální banky, kde její šéf Mario Draghi oznámil, že 9. března bude zahájen program nákupu soukromých i státních dluhopisů o měsíční hodnotě 60 miliard eur, přičemž jeho konec je prozatím datován na září 2016. Mírný sentiment růstu však nejvíce odpovídá vyčkávání investorů ohledně zveřejnění zítřejších dat z amerického pracovního trhu.

Očekává se, že v soukromém sektoru bylo za únor vytvořeno 227 tisíc nových pracovních míst, oproti lednovým 267 tisícům. V nezemědělských faktorech se konsensus drží na 240 tisících oproti předchozím 257 tisícům. Výsledek poukáže, jakým směrem by se dál mohla ubírat americká měnová politika.

Index S&P 500 dnes nejprve klesal, avšak poté díky růstu 6 z 10 hlavních sektorů se vrátil opět do plusových čísel. Největším tahounem byl sektor utilit a financí, naopak nejhůře si vedla energetika a sektor základních materiálů. DIJA byl tažen růstem dvou třetin svých hlavních sektorů a Nasdaq se alespoň trochu přiblížil opět k magické hranici 5000 bodů.

Dnešní data ukázala, že týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se zastavil na 320 tisících, přičemž očekáváno bylo 295 tisíc. Dále pak ukázala, že tovární objednávky v lednu klesly o 0,2 %, očekáváno bylo +0,2 %. Produktivita pak klesla o 2,2 %, zatímco pracovní náklady vzrostly o 4,1 % oproti původním 3,1 %.

Newsletter