Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Wall Street versus Silicon Valley

Americké akcie se dnes ponořily do ztrát, technologický trh Nasdaq odepsal bezmála procento. Při ohlédnutí zpět ale zjistíme, že se na americkém akciovém trhu se už téměř sedm let prohání nezastavitelný býk. Taková expanze si však začíná vybírat svou daň. Zaměstnanci, především ti méně zkušení, působící na jedné z největších burz světa nezvládají stres, propadají drogám a alkoholu a v těch nejextrémnějších případech vše řeší sebevraždou.

Dnešní Wall Street chybí zásadní zkušenost

Na druhém konci Spojených států se nachází technologická bašta Silicon Valley. I ta si během posledních let prošla dynamickým boomem, avšak oproti Wall Street se tento růst obešel bez ztrát na životech. Jak je to možné?

Sam Wholley, partner sanfranciské personální firmy Riviera Partners, je přesvědčen, že Wall Street a Silicon Valley jsou dvě naprosto odlišné kultury. Mekka amerických akcií dle jeho názoru ztrácí svůj drive, a pokud chce i dál být atraktivní pro ty nejtalentovanější mozky v zemi, musí urychleně projít kompletní změnou vlastního fungování.

„Kultura Wall Street je výhradně o individuálních výkonech. Každý kope sám za sebe,“ řekl pro server CNBC Wholley. „Na Silicon Valley najdete mnohem větší záchrannou síť, která slouží všem pracovníkům. Pokud se něco stane nebo se objeví nějaký osobní problém, každý kolem sebe má doslova a do písmene podpůrný systém, který sahá do všech koutů světa a sdružuje lidi se stejným zájem, a to tvořit a inovovat.“

Nicméně pokud se zaměříme na vyčíslení vyváženosti mezi pracovním a osobním životem, zjišťujeme, že oba sektory se nachází jen lehce nad průměrem. Společnost Glassdoor vytváří měřící škálu v rozmezí od 1,0 až do 5,0, kde jednička znamená maximální nespokojenost a pětka maximální spokojenost. Dle takto nastavených předpokladů dosahuje finanční sektor 3 bodů, což je o 0,5 bodu méně než v roce 2009. Segmentu technologií pak patří 3,2 bodů, o 0,3 body méně než před šesti lety.

Dle oficiálních dat je na Wall Street navíc 1,5krát větší pravděpodobnost spáchání sebevraždy oproti průměru celé země. Tento fakt, který byl navíc v posledních měsících podpořen tím, že jen letos už se zasebevraždilo 12 bankéřů. Investiční společnosti tak hromadně začínají restrukturalizovat vlastní pracovní politiku.

Wholley je přesvědčen, že se do New Yorku musí dostat alespoň špetka kultury Západního břehu. Pouze tak si prý dokáže udržet svou prestiž a bude stále lákat nové rekruty, kteří se nebudou nijak zdráhat se přestěhovat jen kvůli své vysněné práci.

Silicon Valley miluje Wall Street

Opačný názor na věc však zastává Chad Dean, generální ředitel společnosti Integrated Management Resources. Ten je přesvědčen, že jakmile někdo touží po práci na Wall Street, musí se předem smířit s tím, že zaměstnání obětuje téměř veškerý svůj osobní život.

„Jakmile se někdo žene za prestiží a penězi, které se dají na Wall Street získat, musí být předem smířen s tím, že bude pracovat dlouho a tvrdě. Bez přijetí tohoto faktu o tom, že burze a společnosti, pro kterou pracujete, budete muset obětovat podstatnou část svého života, jen těžko tuto práci zvládnete,“ míní Dean.

Psychickou náročnost práce na nejvýznamnější burze světa potvrzuje i poslední případ sebevraždy mladého investičního bankéře. Devětadvacetiletý Thomas Hughes byl nalezen na ulici poté, co vyskočil ze svého luxusního newyorského apartmánu. I přesto, že navenek tvrdil, že je spokojený, ubíjející práce ho dle jeho otce dohnala ke každodennímu užívání drog a alkoholu. To v kombinaci s neustálým pracovním tlakem nakonec dohnalo mladého bankéře k tomu, aby si sáhl na vlastní život.

Krize a práce na Wall Street aneb peníze versus jistota

Podvod sem, podvod tam aneb nezkrocená Wall Street a Londýn

Newsletter