Wall Street zasáhla ebola

(Aktualizováno 22:17) Už nejen Ukrajina a Blízký Východ, ale nově Hong Kong a první případ eboly, vnesený na území Spojených států. Investoři začínají citelně nervóznět, volatilita roste, indexy v USA i Evropě nabraly ztráty, výrazné zisky či ztráty registrují zasažené sektory – zejména letecká doprava a biotechnologie.

Americké indexy zakončily se ztrátami od 1,3 procenta na indexu S&P 500 přes 1,4 % u DJIA a po 1,6 % u Nasdaqu. V Evropě francouzský CAC končil níže o 1,1 %, britský FTSE a německý DAX o 0,9 %.

Wall Street zatížila slabší data z amerického průmyslu v podobě sledovaného ISM indexu i pokles výdajů ve stavebnictví. Citelnější dopad ale má první případ eboly, zanesený na území Spojených států.

Růst amerického průmyslu polevil z tříletého vrcholu

Tvorba míst v americké ekonomice se zvedá. Potvrdí páteční zpráva?

Zpráva vyšvihla akcie farmaceutických firem, zapojených do vývoje léků proti tomuto onemocnění. V bilanci celého středečního obchodování rostly akcie Tekmira Pharmaceuticals o 18 %, NewLink Genetics o 7,1 %, Sarepta Therapeutics o 3,7 %. Padaly naopak akcie aerolinek v čele s Delta Air Lines (-3,5 %) či JetBlue Airways (-3,5 %). Slabost zasáhla také Southwest (-3,6 %) či Ryanair (-2,8 % ADR). Na pád aerolinek navazují výrobci letadel, oslabují akcie Boeing (-2,1 %).

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že první zjištěný pacient, trpící ebolou, se ve Spojených státech začal léčit až šest dní po návratu ze západní Afriky. Zpráva vyvolala paniku, že v mezidobí mohlo dojít k rozšíření nákazy. CDC dle Reuters tyto obavy tlumí, nicméně o vývoji situace informuje amerického prezidenta Baracka Obamu.

„Nepochybuji o tom, že zabráníme šíření eboly ve Spojených státech,“ řekl dle Reuters na tiskové konferenci ředitel CDC Thomas Frieden. Dle CDC je od neděle v Dallasu v Texasu hospitalizován muž, který se vrátil ze svého pobytu v Libérii. Ta je jednou z nejvíce ebolou zasažených zemí v Africe.

Ebola se, jak shrnuje Reuters, zpočátku jeví jako chřipka. Provázejí ji teploty a svalové bolesti či křeče. Teplota později výrazně stoupá, pacient celkově ochabuje a dojde k vnitřnímu krvácení. To je viditelné i skrze krevní výrony na kůži. V Guineji, Sieře Leone a Libérii dle Reuters ebola připravila o život již přes tři tisícovky lidí. Dle UNICEF jednoho nebo oba rodiče ztratilo kolem 3700 dětí. Problém umocňuje nedůvěra místních k léčbě v nemocnicích.

Newsletter