Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Wall Street zasáhly ztráty, trh před Fedem ovládla opatrnost

Červený byl pátek třináctého na Wall Street. Závěr týdne super silných dat z americké ekonomiky vystřídala data slabá. Ta v kombinaci se silným dolarem zatlačila akciové indexy níž. Širší S&P 500 tak končí o 0,61 % níž, DJIA odepsal 0,82 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,44 %.

Akcie energetických společností srazil čtyřprocentní pokles cen ropy, jímž trh reagoval na vyhlídky pokračujícího přetlaku nabídky na světovém trhu. Brent klesl pod 55 dolarů za barel. Index energetického sektoru klesl o více než procento a ztratil nejvíce ze všech deseti sektorových indexů. 

Příští týden zasedá Fed a všechny zraky se upírají k tomu, zda ve stanovisku ohledně zvyšování sazeb zůstane obrat „patient“. Dojde také na vypršení čtvrtletních opcí. Zatímco předchozí silná data z amerického trhu práce nabudila slova o růstu sazeb ve Spojených státech už v polovině roku, dnešek tato očekávání zase chladí.

Tón americkým trhům i dolaru udala nejprve data o výrobní inflaci v USA v únoru – přesněji deflaci. Ceny výrobců meziměsíčně klesly o půlprocento, meziročně o 0,6 %, očekáváno bylo ekonomy dle konsensu agentury Bloomberg pouze +0,1 % a 0,0 %. Pak přišel slabý respektovaný index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan. Místo v zásadě stagnace (oček. 95,5 po 95,4 b.) přišel pokles indexu na 91,2 bodu, byť je třeba brát v potaz špatný vývoj počasí.

Americký dolar je tímto vývojem při chuti proti euru i dalším měnám. Hlavní měnový pár eurodolar klesl po 1,05 dolaru k euru, vývoj jsme pocítili i na české koruně. Ta poprvé od roku 2004 prolomila 26,00 koruny k dolaru směrem vzhůru.  

Koruna oslabila přes 26 k dolaru. Poprvé od 2004

I na Wall Street se přenesla nejistota, vyvolaná ruskými médii, kde a co dělá ruský prezident Putin, respektive zda je v pořádku. Kreml v reakci na to vydal fotografie, které mají pocházet z pátku.

Vyšetřovatelé se zajímají o možnou manipulaci akcií Herbalife a roli aktivistického investora Billa Ackmana. On sám odvětil, že přímo kontaktován FBI či jinými vyšetřovateli nebyl a je připraven ke všem odpovědím.  

Newsletter