Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Wall Street zažila nejhorší týden od února

Wall Street zažila nejhorší týden od února, přestože americké akciové trhy zakončily týden s mírnými zisky. Za posílením stál prudký nárůst cen ropy a akcií v energetickém sektoru. Japonský jen dnes na devizových trzích zastavil několikadenní růst a začal oslabovat.

Index S&P 500 zpevnil o 0,28 procenta, což odpovídá 2047,60 bodu. Dow Jones si polepšil o 0,20 procenta na 17 576,96 bodu. Rostly akcie American Express, ztráty naopak postihly akcie firmy Nike. Nasdaq posílil o 0,05 a jeho závěrečná cena se zastavila na 4850,69 bodu.

Za celý týden ale hlavní indexy skončily ve ztrátě. Dow Jonesův index odepsal 1,2 procenta, index S&P 500 se snížil 1,2 procenta a Nasdaq o 1,3 procenta.

Mezi investory panovala opatrnost před nadcházející sezónou zveřejňování kvartálních firemních výsledků. Analytik společnosti Global Markets Advisory Peter Kenny míní, že Wall Street od výsledků za první čtvrtletí neočekává mnoho. Vývoj na trhu je podle něj nyní přímým důsledkem nedávného vyjádření Fedu, které svědčí ve prospěch opatrnější měnové politiky, a zotavování na trzích s ropou.

Ropa dnes na světových trzích výrazně zdražovala, k růstu její ceny přispívají hlavně naděje, že se po dlouhé době sníží výrazný přebytek nabídky nad poptávkou. Vliv má i pokles zásob ropy v amerických skladech, stejně jako optimismus před nadcházející schůzkou o zmrazení produkce suroviny.

Finanční ústav Bank of America Merrill Lynch dnes navíc uvedl, že těžba ropy z břidlicových nalezišť v USA zažívá „volný pád“ a že globální nadbytek ropy se začíná rozplývat. Náladu na trhu podpořilo rovněž oživení na akciových burzách. „Domníváme se, že současná cena ropy je neudržitelná, a očekáváme výrazné cenové oživení, jakmile se ve druhém pololetí zlepší rovnováha na trhu,“ uvedla investiční banka Jefferies.

Z ekonomiky dnes přišla zpráva, že velkoobchodní zásoby v únoru klesly o 0,5 procenta, zatímco trh čekal pokles o 0,2 procenta.

Newsletter