Wall Street zažila největší výprodej od roku 2011

Pondělí 5. února 2018 se do obchodní historie Wall Street zapíše rudým písmem. Americké akcie hromadně odepsaly více než 3 %. Dow Jones krátce padal o více než 1500 bodů a v závěru umazal veškeré své letošní zisky. Index strachu Vix rostl o více než 100 % až na maxima z roku 2011. Wall Street tak má za sebou nejhorší den od roku 2011.

V závěru obchodního dne klesl index Dow Jones o 4,6 % až na 24 345,75 bodu, vinou čehož umazal všechny letošní zisky. S&P 500 spadl o 4,1 %, což odpovídá 2648,94 bodům a rovněž ponoření se do letošní ztráty. Technologický Nasdaq se propadl nejméně, a to o 3,78 % na 6967,53 bodu.

Dow Jones tak během dnešního dne odepsal více než 1175 bodů, což, jak upozornil ekonomický komentátor Holger Zschaepitz z německého Die Welt, je jeho historicky největší denní propad. S&P 500 pak klesl nejvíce od září 2011.

 

Hlavním důvodem trvajícího výprodeje je dle serveru CNBC rychlý nárůst výnosů amerických bondů z minulého týdne, který je podpořen vidinou zvyšování úrokových sazeb (možná i rychlejšího, než jak ho představil Fed). Například 10letý bond se dnes v ranních hodinách vyhoupl nad 2,88 %, což je rekordní hodnota od ledna 2014. Je sice pravdou, že během dne výnosy amerických dluhopisů klesaly, na zastavení přelévající se nervozity to však evidentně nestačilo. Ne nadarmo se na Wall Street říká: „Býčí trhy neumírají na stáří, zabíjí je vyšší sazby.“

Někteří investoři zase věří, že na dnešním propadu mělo svůj podíl i logaritmické obchodování. „Index S&P 500 se obchoduje na úrovních z prosince, nejsme tedy v situaci, kdy by měly být vymazány veškeré jeho zisky za poslední rok,“ poukázal CEO Destination Wealth Management Michael Yoshikami. „Investoři jsou však pochopitelně nervózní, svou trochou pravděpodobně přispěly i počítače a jejich naprogramované obchodování,“ řekl.

„Za extrémní růst volatility mohou mimo jiné automatické strategie risk parity a prodejů volatility,“ doplnil hlavní makléř spolčnosti BH Securities Martin Vlček. „Risk parity strategie automaticky snižují velikost pozic při růstu volatility. Takže prodávají pozice do poklesu a tím jej prohlubují a dál živí. Jde po podobnou situace jako v roce 1987, kdy hedžování přes index způsobilo a živilo prudký pokles indexu S&P 500,“ připomněl.

Fed bude zvyšovat sazby. Fondy i přesto dál sází na euro

A jak moc jsou investoři nervózní? Index strachu aktuálně roste o 116 %. Dostal se tak až na hodnotu více než 37 bodů, která je vůbec nejvyšší od listopadu 2011.

 

„Prolomení brzkých minim dnešního dne značí, že korekce může dále pokračovat,“ řekl pro CNBC šéf parketového obchodování banky UBS Art Cashin. Podle CEO společnosti KKM Financial Jeffa Kilburga přišel ten největší sešup v době, kdy byla prolomena úroveň 50denního klouzavého průměru. „Tehdy jsme byli svědky největšího nárůstu volatility,“ dodal.

„Pravdou je, že na výplachy tohoto typu a velikosti už nejsme zvyklí,“ přiznala Quincy Krosbyová, která působí jako hlavní stratég Prudential Financial. „Strategie ‚buy the dip‛ a s ní spojená mentalita se ke slovu evidentně ještě nedostala. Tento výprodej však není v širším pohledu ještě tak velký. Je ale velmi důležitý z psychologického hlediska,“ uvedla.

K aktuálnímu dění se vyjádřil i CIO Huntington Private Bank John Augustine. Ten upozornil na to, že jak akcie, tak i dluhopisy v lednu nastartovaly rally, jako kdyby oba instrumenty chtěly pokořit většinu cílů investičních predikcí pro tento rok. „Myslím si, že dluhopisový trh potřebuje oddych. Investoři by si ale měli uvědomit, že jakýkoliv pokles u obou aktiv představuje příležitost k nákupu,“ upozornil Augustine.

Banka JPMorgan dále uvedla, že aktuální výprodej není způsoben jakoukoliv změnou fundamentů, jako jsou zisky firem či výhled ekonomického růstu. Hlavní roli hraje krátkodobý sentiment, se kterým souvisí změny pozic, do hry pak vstupuje i psychika investorů, a to včetně těch systémových.

Dluhopisy katem akciového trhu

Newsletter