Wall Street žene vzhůru trh práce, Evropu Cameron

Evropské akcie dnes připsaly velmi vysoké, 2 až 3% zisky poté, co britské volby vyhrál konzervativec David Cameron a nedojde tak na plány zdanění bankéřů, bohatých a další regulace. Na druhou stranu, bude vypsáno referendum od setrvání Velké Británie v Evropské unii. 

David Cameron. Trhy vítají vítěze britských voleb

Americké akcie za těmi evropskými nechtěly zůstat příliš pozadu a posloužila jim k tomu dnešní přesvědčivá čísla z trhu práce, která byla stěžejní statistikou tohoto týdne. Americká ekonomika vytvořila v dubnu 223 tisíc pracovních míst a takřka v tomto směru naplnila očekávání trhů, míra nezaměstnanosti je úrovní 5,4 % nejníž za posledních sedm let. Širší index amerických akcií S&P 500 zprávu využil pro svůj růst o 1,4 procenta, úzký index blue chips Dow Jones zpevnil o 1,5 procenta a technologický Nasdaq o 1,2 procenta.

Trh práce ukázal pro další růst akciového trhu nevhodnější možnou kondici. Oživení ekonomiky je svěží, ale ne natolik, aby se vrátily na stůl úvahy o červnovém zvýšení sazeb ze strany Fedu… Potvrzení růstu pracovních míst i mezd v americké ekonomice nabuzuje očekávání růstu spotřebitelských výdajů. Také naprostá většina průzkumů aktivity v amerických firmách byla za duben lepší proti březnu. 

Osvěžením pro trh byl debut sítě restaurací Bojangles. Akcie vylétly první obchodní den o 40 %. Pod tlakem jsou akcie Salesforce po spekulacích, že Microsoft žádnou nabídku na převzetí nechystá, jak se v uplynulých dnech dostalo do zákulisí Wall Street. 

Americké obchodování pak v závěru týdne přineslo oživení cen ropy. WTI překročila 59 dolarů za barel, Brent obchoduje nad 66 dolary za barel.

Newsletter