Wall Street ztratila. Ovládly ji ceny ropy a biotechnologie

Americké akcie dnes zavíraly v červených číslech, avšak mimo minima. Vliv na dnešní obchodování měly ceny ropy a rostoucí biotechnologické akcie. Pod závěrem se také podepsala obchodní data Číny a mírné obavy před zasedáním americké centrální banky Fed, která bude zasedat v příštím týdnu.

V závěru newyorského obchodování Dow Jonesův index klesl o 0,92 procenta, přibližně o 150 bodů níže po předchozím propadu až o 245 bodů. Širší index S&P500 klesl o 0,65 procenta a index technologického trhu Nasdaq zakončil s jen drobnou ztrátou 0,07 procenta.

Ceny ropy se dnes pokoušely stabilizovat, ale jak WTI, tak ropa Brent zakončily den na minimech od února 2009. Po volatilní seanci ostrých zisků a ztrát klesla WTI o 0,37 procenta na 37,51 dolaru za barel. Brent zakončil o 1,2 procenta níže na 40,26 dolaru za barel po té, co během dne spadla pod 40 dolarů za barel.

 

Rozkol v OPEC otřásá trhem s ropou. Po WTI poslal také ropu Brent poprvé za víc jak 7 let pod 40 dolarů za barel. „Každý si teď dělá, co chce,“ shrnul íránský ministr pro ropu. A bude dál?


Zveřejnil(a) Roklen24 dne 8. prosinec 2015

 

Celkový pokles v dnešním obchodování brzdily biotechnologické tituly. Akcie sektoru zdravotní péče byly jediným „advancerem“ v S&P 500 a iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB) se během odpoledne obchodovala o  2 procenta výš.

Po pátečním rozhodnutí OPEC neposkytnout cenám žádnou podporu zažil trh nejsilnější výprodej od léta. Oživení z konce dnešního obchodování podle analytiků odráželo rušení sázek na další pokles cen v situaci, kdy trh podle některých názorů oslabil příliš rychle.

„Poměry na trhu zůstávají chmurné, je ale otázkou, jak agresivní budou prodejci v situaci, kdy je prostor pro další pokles omezenější,“ řekl agentuře Reuters makléř Pete Donovan z newyorské firmy Liquidity Energy. Za poslední rok a půl ceny ropy ztratily zhruba dvě třetiny hodnoty.

Nečinnost OPEC přichystala scénu pro další boj o podíly na výrazně přezásobeném trhu. Odhaduje se, že světový trh nyní absorbuje téměř dva miliony denních barelů méně, než se produkuje. „OPEC ztratil kontrolu nad trhem a pokud se něco zásadního nezmění v poptávce, je cestou nejmenšího odporu pokles do rozpětí 35-38 dolarů za barel,“ řekl analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets.

Klíčovým milníkem by podle analytiků mohlo být, kdyby ropa Brent sestoupila pod 36 dolarů. Tím by dosáhla úrovně, na níž byla naposledy v roce 2004, kdy započal trend prudkého růstu cen ropy a dalších komodit. Některé banky, včetně vlivné Goldman Sachs, předpovídají, že kdyby světu došly kapacity k uskladnění přebytečné ropy, mohla by cena klesnout až ke 20 dolarům.

Newsletter