Warren Buffett odchází z velkých ropných investic

Miliardář a respektovaný investor Warren Buffett ukončil na konci roku 2014 jednu ze svých největších ropných investic. Jeho investiční společnost Bershire Hathaway se zbavila investice v Exxon Mobil v celkovém objemu 3,7 miliardy dolarů. Důvodem jsou ceny ropy, které od loňského června propadly o polovinu. Zpráva pro americkou komisi pro cenné papíry SEC také ukázala, že Bershire omezila i investici v další velké ropné ConocoPhillips.

Odchod z ropných obrů

Buffett se v minulosti proslavil krom jiného svou investicí do čínského ropného gigantu PetroChina. Na ConocoPhillips vsadil v době před vrcholem cen ropy v roce 2008. Investoval také 2 miliardy dolarů do dluhopisů Energy Futures Holding, tato investice ale byla odepsána po propadu cen plynu. Celkem 41,1 milionu akcií Exxon stálo Bershire dle poslední výroční zprávy na průměru 90,86 dolaru v průběhu roku 2013. Podle regulatorního hlášení Bershire podíl vyprodala v průběhu posledního loňského čtvrtletí. Obchodním průměrem Exxonu v něm je 93,27 dolaru na akcii.

Berkshire ale v poslední loňské čtvrtině neopustila investice do energií zcela. Investovala do kanadského producenta Suncor Energy nebo zpracovatele ropy Phillips 66. Podle akcionáře Buffettovy investiční skupiny a autora knih o ní Jeffa Matthewse změna přístupu k energetickým investicím souvisí i s předávkou kontroly ve společnosti směrem od Warrena Buffetta k jeho dvěma klíčovým investičním stratégům Toddu Combsovi a Tedu Weschlerovi. „Nemělo by to být čteno pouze jako ‚ropa je strašná, pryč z ní‘. Jsou na to různé názory,“ řekl Matthews k odchodu Berkshire z ropných pozic.

Sázka na IBM i Deere

Peníze nesmějí zahálet a proti prodejům Bershire realizovala nákupy. V posledním loňském čtvrtletí pořídila dalších 6,5 milionu akcií IBM a celkový podíl posunula na hodnotu 12,4 miliardy dolarů. Cena akcie IBM loni propadla pod tu, za kterou průměrně nakupoval Buffett poté, co firma zrušila výhled. Teď se management ohledně růstu tržeb upíná na cloud a analýzu dat. Bershire také navýšila podíl v Deere & Co a investovala do Murdochovy 21st Century Fox.

Akviziční strategie Berkshire se soustředí na získání velkých podílů ve firmách, od kterých investiční skupina očekává budoucí zdravý růst a expanzi. Zatímco ještě dvě desítky let zpět většinu zisků generovaly investice v pojišťovnictví, dnes je to výroba, doprava i ony energie.

Newsletter