Warren Buffett škodí zdraví

Warren Buffet ví, že lidé jsou slabí. Nepomůžou jim ani pravidelné návštěvy posilovny. Dříve či později se každý bezostyšně zakousne do cheeseburgeru a zapije ho přeslazenou limonádou. Přesně tak, jak to denně dělá i sám Buffett.

„Věštec z Omahy“ je velkým fanouškem nezdravého jídla, a to nejen jako investor, ale i jako spotřebitel. Zatímco z neustálé konzumace vysokokalorických potravin neplyne žádný výnos, z investic do společností tohoto potravinářského segmentu ano. Obzvláště pak pokud do nich investuje i Berkshire Hathaway.

A jaká je Buffettova potravinářská historie? Začalo to Coca-Colou. Akcie nápojového gigantu vlastní „Věštec“ v podstatě od doby, kdy ji sám přestal distribuovat podomním prodejem. Jeho podíl momentálně dosahuje velikosti 9,2 %. V roce 1972 Buffett rozšířil svoji sbírku „junk food“ společností o See‘s Candy , výrobce a distributora cukroví, především pak čokolád. Nákup tehdy Berkshire přišel na 25 milionů dolarů.

V roce 1998 se holdingem Buffettovy společnosti stala síť fastfoodových restaurací Dairy Queen, která ho vyšla na 858 milionů dolarů. V dnešní době provozuje celkem 5790 poboček po celé Americe. Deset let poté, v roce 2008, pak Berkshire společně s potravinářským koncernem Mars a dalšími investory koupila největšího výrobce žvýkaček na světě, firmu Wrigley. Tato transakce tehdy Buffettově peněžence ulehčila „život“ o 6,5 miliardy dolarů.

12,25 miliardy dolarů pak Berkshire poskytla v roce 2013, aby společně s brazilskou private equity firmou 3G Capital koupila kečupového giganta H.J. Heinz. Rok poté Buffett vyčlenil 3 miliardy dolarů, pomocí kterých fastfood Burger King koupil koblihového krále Tim Hortons.

Poslední oznámený nákup proběhl včera. Berkshire společně s 3G Capital ovládly potravinářskou ikonu Kraft Foods Group, která bude spojena s Buffettovým H.J. Heinzem. Vznikne tak pátá největší potravinářská společnost na světě a třetí v Severní Americe. Vystupovat bude pod názvem The Kraft Heinz Co.

Buffettův šálek kečupu: Berkshire a 3G kupují Kraft Foods (+35 %)

O Buffettovi je známo, že jí to, do čeho investuje. Jeho jídelníček se skládá z Cheetos, Burger Kingu a nejčastěji z bramborových chipsů Utz, které mu nahrazují veškerou zeleninu. Stejně tak si slavný investor nikdy neodpustí plechovku Coly k snídani, kterou poměrně často „zazdí“ kelímkem zmrzliny.

Jak jednou sám řekl, jeho cílem je jíst jako šestileté dítě, jelikož to je přesně ten věk, kdy je pravděpodobnost úmrtí nejnižší. „Pokud by mi někdo řekl, že si mohu o rok prodloužit život, pokud nebudu jíst nic jiného než brokolici a chřest, každý den by mi přišel jako celá věčnost. To radši zůstanu u Cheetos a Coly,“ řekl Buffett v roce 2010 při rozhovoru pro televizi CNBC.

Strategie „Věštce z Omahy“ je tedy naprosto jednoduchá. Lidé si rádi dopřávali, dopřávají a tak to i zůstane. Buffett si moc dobře uvědomuje, co mají Američané rádi. Na většině území nenajdete vegetariánské trendy, jako je tomu v příměstských oblastech. Z hlediska investiční perspektivy tak patří cukr i tuk mezi blue chip akcie, které díky dlouhodobě stabilní poptávce budou přinášet adekvátní zisky.

Buffett vzkázal investorům: Za štěstím jděte do Ameriky

Co spojuje Buffetta, Gatese a Rockefellera?

Newsletter