Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Warrenovi černí koně propadákem týdne

Dvě americké společnosti dostaly v tomto týdnu jasně hovořící vzkaz od investorů – jedná se o Coca-Colu a IBM. Pokud se jim nedaří udržet svůj byznys v růstu, je třeba urychleně jednat.

Akcie obou společností během tohoto týdne propadly o více jak 6 procent po reportu čtvrtletních výsledků hospodaření, jež podtrhly nedostatky jejich řídících strategií. V případě Coca-Coly požadují investoři zvýšení tlaku na náklady a ujištění, že dosažené úspory se vrátí zpět akcionářům. Problém IBM je opačný. Po letech finančního manévrování mezi akciovými odkupy a dividendami chtějí investoři „starý dobrý“ růst tržeb.

Obě společnosti jsou pod rostoucím tlakem po mnoha letech stagnující poptávky po jejich produktech. Pokud se jedná o čtvrtletní růst tržeb, nachází se obě společnosti v žebříčku ostatních firem z indexu S&P mezi nejhorší pětinou.

Akcie IBM se během pondělního obchodování propadly o 7,1 procenta až k 169,1 USD za akcii a to v návaznosti na zveřejnění svých výsledků hospodaření a snížení hospodářského výhledu pro rok 2015. Obdobně dopadla společnost Coca-Cola, která si během včerejšího dne prošla největším poklesem od roku 2008, když ztratila 6 procent a dostala se tak k 40,68 USD za akcii.

Warrenovy sázky

Propad společností provětral kapsy i miliardáři a respektovanému investorovi Warrenu Buffettovi, který s těmito burzovními poklesy přišel zhruba o 2 mld. USD. Berkshire Hathaway je největším akcionářem obou zmíněných společností a dlouhodobě veřejně podporuje strategie navržené managementem jak Coca-Coly tak IBM.

Warren Buffett teď přichází o miliardy

Vedení Coca-Coly na své špatné výsledky reaguje plánem ve formě chystaného snižování nákladů a to o 3 mld. USD ročně do roku 2019. Investoři ale chtějí víc a především se obávají, že se k nim ušetřené prostředky nedostanou. Coca-Cola uvedla, že by chtěla úspory použít především na marketing, zvýšení ziskových marží a návratnosti kapitálu.

Společnost IBM za posledních 12 měsíců utratila zhruba 19 mld. USD za odkup svých vlastních akcií. Nyní po reportovaných výsledcích, kde tržby propadly nejvíce z téměř všech společností z indexu S&P, se zdá, že i tato strategie se blíží ke svému konci. IBM své výsledky obhajuje tím, že jsou pouze meziproduktem aktuálního zefektivňování jejího podnikání. Společnost se snaží zbavovat neziskových jednotek, generujících tržby, které CEO společnosti Ginni Rometty označuje jako „prázdné kalorie“.

Trvalý růst zisků byl často hlasitě kvitován z úst Warrena Buffeta. Faktem je, že čistý zisk se od roku 2002 ztrojnásobil. IBM ale tento týden vykázala již desátý pokles tržeb v řadě a rovněž přistoupila ke změně svého pětiletého výhledu hospodaření. 

Warren Buffett: Tesco bylo obrovskou chybou

Warren Buffett se medvědů nebojí a nakupuje

Newsletter