Wells Fargo vyrostla do světové jedničky. Nadto ji miluje regulátor

Jedna ze stěženích investic Warrena Buffetta se stala největší bankou světa podle hodnoty depozit. Navíc je pohledem svých aktivit oblíbencem regulátorů – řeč je o Wells Fargo. Ta 78 procent svého financování získává z depozit, z čehož devět desetin jsou takzvaná jádrová depozita, tedy ta získávaná po malých objemech od individuálních vkladatelů. Za posledních sedm let Wells Fargo objem depozit ztrojnásobilo a za poslední dva roky nasáklo vklady, které odpovídají celé americké SunTrust Banks.

Místo modelu univerzální banky, typického pro větší bankovní domy, Wells Fargo pod vedením Johna Stumpfa sází na úvěry spotřebitelům a menším firmám a realitní financování. O lepší ziskovosti i snazším životě s regulátorem hovoří například Sheila Bairová, bývalá šéfka americké federální komise pro depozita FDI.

„Jádrová depozita jsou velmi stabilní a odrazem vybudovaného vztahu s klienty. Oceňuje to trh, oceňuje to regulátor. V bankovním indexu 24 titulů KBW Bank Index je Wells Fargo s 18% letošním zhodnocením nejvýkonnějším z titulů.  

V minulém týdnu Fed uvalil dodatečné kapitálové požadavky na osmičku největších amerických bank včetně Wells Fargo. Jí se to přesto příliš netýká, protože dodatečná opatření jsou namířena na právě ty, kdo spoléhají na nejisté a krátkodobé zdroje financování místo depozit. Wells Fargo vyrostla od finanční krize 2007-2008 v největšího amerického poskytovatele hypoték.

Bankovní depozita u Wells Fargo vyrostla od finanční krize o 783 miliard na 1,13 bilionu amerických dolarů. JPMorgan Chase je za stejnou dobu zvýšila o 594 miliard dolarů, Bank of America/Merrill Lynch o 306 miliard dolarů.

V prosinci vydala ratingová agentura Standard & Poor’s seznam 25 amerických obchodovaných bank, které budou náchylné odlivu depozit s tím, jak Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Wells Fargo mezi nimi není.

Newsletter