Wilbur Ross: Po rozhodnutí o brexitu jsem koupil libry

Britská libra se kvůli brexitu potápí a americký miliardář Wilbur Ross vidí příležitost k nákupu. „V pátek jsem nějaké libry nakoupil. Možná nakoupím další. Není to konec světa, řekl Ross televizi CNBC. Dodal, že libra na nulu neoslabí.

Ross poznamenal, že pro lidi je nyní snadné, aby byli příliš emocionální. „Také se domnívám, že je celkem dost short pozic v hedgeové komunitě v libře i euru, a ty je budou muset v určitém místě pokrýt. Na trh tak přijde přirozená poptávka,“ dodal miliardář.

Libra dnes dál oslabila a k americkému dolaru propadla až na 1,3221 USD. To je její nové minimum za 31 let. Proti euru je libra nejníže za více než dva roky. Britskou měnu již sráží nejistota ohledně dopadů rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii a dohady, že britská centrální banka sníží úrokové sazby.

Nicméně, proces této separace, tedy odchod Británie z EU, bude dlouhý, řekl Ross, který investuje do problémových aktiv. „Konec konců si myslím, že to bude nejdražší rozvod na světě. Ale jako většina rozvodů bude pravděpodobně trvat mnohem déle, než by měl,“ dodal Ross.

Zároveň upozornil na to, že jakmile Britové spustí Článek 50, bude mít EU dva roky na to, aby si vše vyřešila, na konci tohoto procesu je ale další podivný proces. Ten musí 20 států unie schválit a tyto státy musí představovat nejméně 65 procent populace. „To ve finále není jednoduchá věc a myslím si, že čím déle to bude trvat, tím vážnější budou následky,“ naznačil miliardář.

Newsletter