Bublina státního dluhu pravděpodobně praskne v příštích několika letech, varoval v pondělí americký miliardář Wilbur Ross. „Již nějakou dobu cítím, že další z bublin jež budou ohrožovat finanční svět bude bublina vznikající u státních dluhů, nejen v USA ale po celém světě“ řekl serveru CNBC investor jež považován za jednoho z nejbohatších lidí světa.
„Když se podíváte na to, kde se nacházely výnosy amerických 10 letých dluhopisů v průměru za 10 předcházejících let, jsou to asi 4 procenta. Pokud se vrátí zpět na tuto úroveň, v určitém okamžiku to bude mít za následek obrovské ztráty na trhu dlouhodobého státního dluhu, a ty budou pravděpodobně přeneseny do jiných oblastí s pevným výnosem.“
Ross argumentoval, že zpomalení ve výdeji aktiv, jako jsou hypotékami kryté aktiva a dlouhodobé Treasurys, pomohlo po úvěrové krizi izolovat trh od plného dopadu postupného zpomalování kvantitativního uvolňování Federálního rezervního systému. Množství levných peněz na trhu, v důsledku kvantitativního uvolňování ze strany jak Fedu tak jeho evropského protějšku Evropské centrální banky (ECB), znamenalo obnovou investic do aktiv, jako jsou periferní dluhopisy eurozóny.
Ross, který nedávno prodal celý svůj podíl v Bank of Ireland, řekl, že nedávno dal peníze do Řecka a také investoval do Virgin Money ve Velké Británii. V roce 2008 koupil jednu akcii Bank of Ireland za 10 centů, na začátku tohoto měsíce tyto akcie zpeněžil za 26-27.5 centů za jednu. Investice se stala „příliš velkou částí našeho portfolia, řekl Ross řekl, vysvětlujíc, že prodej neměl nic společného s potenciální nespokojeností s irskou ekonomiku.
Miliardářský investor také napadl daňovou politiku v USA, poté co velké společnosti využili nebo se snažili využít zámořských daňových mezer. Jedním příkladem z poslední doby je nabídka Pfizeru v hodnotě 106 miliard dolarů na koupi svého britského rivala AstraZenecy.
„Politici by se s tímto měli vyrovnat skrze snížení amerických daní… pak by nebylo nutné aby se společnosti snažili o všechny tyto akvizice způsobené tíhou vysokých daní“ řekl a dodal, že je anomální aby daně byly tak vysoké. „Myslím že svým nic neděláním politici riskují více než si uvědomují“ řekl na adresu amerických politiků – ale dodal, že šance, že se něco stane před listopadovými volbami jsou malé.
Ross mimo jiné ve svém rozhovoru pro CNBC uvedl, že americká vláda zašla „trochu daleko“ se svými zákroky na banky jako BNP Paribas, a že riziko vysokých pokut ohrožuje vydávání bankovních úvěrů.