Williams (Fed): Americká ekonomika je solidně nastartovaná

Šéf sanfranciské pobočky Federálního rezervního systému John Williams je přesvědčen, že má americká ekonomika nastartováno na další rok relativně solidního ekonomického růstu. Centrální bankéř očekává 3% růst reálného HDP a 5% míru nezaměstnanosti. Jedinou vadou na kráse stále zůstává chabá úroveň cenové hladiny. Williams předpokládá, že se Fedu nepodaří dosáhnout stanového 2% růstu cen nejméně do roku 2016.

„Jsem přesvědčen, že americká ekonomika dosáhne plné zaměstnanosti koncem letošního roku, ne-li ještě dřív. Situace na americkém trhu práce jasně svědčí o jeho dobré kondici“, řekl pro server CNBC Williams. Pojem „plná zaměstnanost“ reprezentuje jeden z cílů americké centrální banky, kterým je dosažení míry nezaměstnanosti v rozmezí pásma 5,2 až 5,6 %.

Co se týče mezd, bankéř očekává, že se jejich tempo růstu zvýší, jakmile se americká ekonomika přehoupne přes období nízké cenové hladiny. „To, že jsem svědky určitého růstu mezd, je nepochybně povzbuzující. Opravdový boom však čekejte až tehdy, kdy se naše ekonomika stane ještě silnější, tedy až se vzchopí tolik sledované tempo růstu cen.“

Poslední data, která byla zveřejněna minulý pátek, ukázala, že tempo růstu americké ekonomiky za čtvrté čtvrtletí roku 2014 dosáhlo úrovně 2,6 % v přepočtu na celý rok. Tento výsledek byl pro mnohé lehkým zklamáním. Konsensus totiž počítal s minimálně 3% růstem, jenž se stále nesl v duchu pozitivního naladění, které přetrvávalo od zveřejnění 5% růstu za třetí čtvrtletí. Jako dobrá záplata mírného zklamání pak ale posloužila data ze spotřebitelského sektoru, která ukázala 4,3% růst spotřebitelských výdajů.

Na toto téma pak Williams prohlásil, že horší data ho nijak zvlášť neznepokojují. Jednak proto, že je vesměs sám očekával, ale hlavně to pro něj není žádný relevantní důkaz jakéhokoliv oslabení americké ekonomiky. Naopak to považuje za určité nadechnutí, které bude následováno razantním odskokem.

Co se týče otázky avizovaného zvýšení amerických úrokových sazeb, Williams počítá s tím, že hlavním ukazatelem i nadále zůstává cenová hladina. Ta podle něj zůstane na současných nízkých úrovních ještě několik měsíců, přičemž hlavním tahounem potápějící se inflaci je silný dolar společně s nízkými energetickými náklady. Ke zvratu by mělo dojít ve druhé polovině letošního roku, kdy bychom měli být svědky prvního většího nárůstu cen.

V souvislosti s tímto výhledem je tedy nejsmysluplnější doba zahájení debat o zvyšování sazeb v polovině letošního roku. Williams je přesvědčen, že nízké tempo růstu mezd a inflace bude nakonec převáženo dobrým vývojem na trhu práce, který tak bude jedním z důvodů zahájení prvotních kroků navrácení měnové politiky na předkrizovou úroveň.

Gross: Utahování měnové politiky nebude bolestivé

Evans: Fed by neměl nikam pospíchat

Newsletter