Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

WSJ: Pařížské útoky vrhají stín na vánoční trhy v Evropě

Když Hans-Peter Arens tento týden otevíral svůj stánek na jednom z největším vánočních trhů v Německu, měl navzdory blížícím se svátkům pochmurnou náladu. „Chceme, aby lidé přišli, ale právě teď panuje taková nejistota,“ svěřuje se Arens, organizátor vánočních trhů v Dortmundu, které každý rok přilákají více než 3,5 milionu návštěvníků. „Naprosté bezpečí neexistuje,“ dodává v rozhovoru poskytnutém listu The Wall Street Journal.

Obavy z možného teroristického útoku na německém území zesílily po atentátech v Paříži a poté, co byl kvůli teroristické hrozbě na poslední chvíli zrušen fotbalový zápas, kterého se měla zúčastnit i kancléřka Angela Merkelová a polovina jejího kabinetu.

Ačkoliv úřady tvrdí, že nemají informace, že by vánočním trhům hrozilo bezprostřední nebezpečí, zvýšená výstraha a skutečnost, že trhy se staly terčem teroristů i v minulosti, nutí k přijetí zvláštních opatření.

Pro mnoho Němců je pití svařeného vína na vánočních trzích s rodinou a kolegy tradiční záležitostí. Zhruba 2500 trhů po celé zemi přiláká podle asociace vystavovatelů a trhovců každý rok asi 50 milionů návštěvníků. Jen v metropoli Berlíně lze navštívit kolem 60 trhů. Protože se ale většinou konají na veřejných prostranstvích, jejich uličky se vinou jako labyrint a na rozdíl od stadionů nemají určená místa ke vstupu, může být jejich ostraha dost složitá.

Ralf Jäger, ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, v níž leží mimo jiné Dortmund a Kolín nad Rýnem s obzvlášť velkými trhy, vyzval ve čtvrtek policii, aby zvýšila svou přítomnost na vánočních trzích, které se začaly pomalu otevírat.

Také v bavorském Norimberku, kde se každoročně konají jedny z vůbec nejznámějších vánočních trhů lákajících návštěvníky z celé Evropy i Spojených států, budou podle policejního mluvčího strážníci více vidět. „Chceme mít svůj trh. Nebojíme se,“ říká Christine Beecková, která organizuje trhy v Norimberku. Ty jen loni přivítaly asi 2,5 milionu návštěvníků.

Na oblíbený berlínský vánoční trh na náměstí Gendarmenmarkt, který bývá jako jeden z mála oplocený, si návštěvníci nebudou moci přinést kufry a velká zavazadla a u vstupu budou muset projít kontrolou.

Na mnoha místech se úředníci a politici v uplynulých dnech sešli s organizátory trhů na krizových zasedáních, aby si promluvili o obavách o bezpečnost a opatřeních, která je kvůli nim nutné přijmout. Na některých místech uspořádaly radnice školení pro stánkaře, aby dokázali včas rozpoznat podezřelé lidi a předměty. Na jiných místech vytvořily nouzový varovný systém, aby mohli zaměstnanci trhů včas upozornit policii na hrozbu.

Vánoční trhy se v minulosti cílem teroristických útoků již staly. V roce 2000 zmařila francouzská a německá policie plánovaný bombový útok ve Štrasburku. V roce 2010 pak varovalo Německo své občany, že vánoční trhy patří k terčům hrozících atentátů.

„Navzdory tomu lidé na vánoční trhy přišli,“ řekl německé televizi ministr vnitra Thomas de Maiziére. „A myslím, že to tentokrát udělají znovu. Nemůžeme a nechceme měnit náš způsob života,“ dodal.

Někteří Němci ale strach mají. „Je tu mnoho temných zákoutí, nikdy nevíte, kdo se tam zdržuje,“ řekla devětačtyřicetiletá Carola Harendtová z Berlína. „Pokud se nakonec (na trhy) vydám, půjdu jen za denního světla,“ dodala.

„Na vánoční trhy půjdu, mám ale obavy,“ říká policista Heiner van der Werl, který je z jednoho severoněmeckého města a v Berlíně je na návštěvě. Jeho manželka Andrea ale obavy nesdílí: „Nechci se tomu strachu poddávat. Věřím, že všechno bude v pořádku,“ řekla.

O zvýšení bezpečnostních opatření ve sváteční čas uvažují po pařížských atentátech i jiná města po celé Evropě. V Curychu posílila policie na některých místech svou přítomnost, mimo jiné u hlavního nádraží, v němž se každoročně konají vánoční trhy.

Štrasburk se v pátek rozhodl, že navzdory obavám o bezpečnost vánoční trhy uspořádá, zavede ale řadu bezpečnostních opatření, například zákaz konání akcí pro dětí, omezení parkování v centru města či odklonění tramvajových linek.

V Paříži, jejíž obyvatelé jsou stále v šoku po atentátech z 13. listopadu, se vánoční trhy na třídě Champs-Élysées otevřely už ve středu. Radnice ale z úcty k obětem zrušila na tomto světoznámém bulváru tradiční slavnostní rozsvěcování světel.

Papež František před časem vykreslil nadcházející Vánoce v poněkud ponurém světle. „Vánoce přicházejí. Všude budou světla, večírky, rozsvícené stromy a jesličky,“ řekl. Všechno je to podle něj ale „fraška“. „Svět je stále ve válce,“ uvedla hlava katolické církve.

Jednasedmdesátiletý obyvatel Dortmundu Hans-Peter Arens je ale optimista. Jeho rodina pracuje na vánočních trzích už čtvrtou generaci. Navzdory hrozbě teroristického útoku v roce 2010 tržby podle něj neklesly. „Cítím se trochu nesvůj, ale show musí pokračovat,“ řekl.

Newsletter