Yellenová: Ekonomika dává Fedu zelenou ke zvýšení sazeb

Situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky pro to, aby Fed mohl přistoupit k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby po téměř deseti letech. Řekla to dnes ve společném hospodářském výboru Kongresu šéfka Fedu Janet Yellenová. Další odklady tohoto kroku by už podle Yellenové mohly být riskantní.

Yellenová poukázala opět na nízkou nezaměstnanost, solidní růst ekonomiky a očekávání růstu inflace směrem ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli Fedu. Neřekla sice, že Fed by měl zvýšit sazby už na zasedání za dva týdny, konstatovala ale, že nynější výhled ekonomiky odpovídá kritériím, která si pro takový krok Fed stanovil.

Janet Yellenová porušuje základní pravidlo centrální banky

Yellenová připustila zvýšení sazeb Fedu v prosinci

„Domnívám se, že hospodářský růst v USA bude během příštího roku nebo dvou pravděpodobně dostatečný na to, aby vedl k dalšímu zlepšování trhu práce,“ řekla Yellenová zákonodárcům. „Další přírůstky na pracovním trhu spolu s předpokladem dobře zakotvených dlouhodobých inflačních očekávání posilují mé přesvědčení, že inflace směřuje ke dvěma procentům,“ dodala Yellenová podle agentury Reuters.

Šéfka Fedu upozornila, že další odklady zvýšení sazeb by mohly Fed přimět k tomu, aby později přitvrdil politiku razantněji. Takový postup by ale mohl ekonomiku srazit do recese, uvedla. Dodala, že i po prvním zvýšení zůstane základní sazba na stále velmi nízké úrovni.

Šéfka Fedu se těší na vyšší úroky. Wall Street propadla

Většina členů měnového výboru Fedu se na svém posledním zasedání koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb na zasedání 15.-16 prosince. Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, kde je od konce roku 2008. Jeho měnový výbor ale dal zároveň najevo, že k prvnímu zvýšení by mohl v případě příznivého vývoje ekonomiky přistoupit ještě v tomto roce.

 

ECB srazila depozitní sazbu, prodlužuje QE nejméně do března roku 2017, rozšiřuje nakupovaná aktiva. Euro raketově sílí nad 1,0800 EURUSD. Sledujeme ŽIVĚ na Roklen24

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 3. prosinec 2015

Newsletter