Yellenová je opatrná. Srazila dolar, akcie jsou letos zpět v zisku

AKTUALIZOVÁNO: Hospodářské a finanční podmínky jsou ve vícero ohledech horší, než jaké byly v prosinci – tedy momentu, kdy Fed poprvé po téměř 10 letech zvýšil sazby. Uvedla to šéfka Fedu Janet Yellenová s tím, že na místě je pouze opatrné měnění podmínek měnové politiky. Americké akcie zareagovaly výrazným růstem na letošní maxima, index S&P 500 se zároveň za letošek vrátil do zisku. Dolar odpověděl oslabením od hladiny 1,1200 do těsné blízkosti 1,1300 EURUSD

Yellenová, která o stavu americké ekonomiky hovoří v Ekonomickém klubu v New Yorku, hodnotí data, přicházející z americké ekonomiky od počátku roku, jako smíšená. Jen pozvolné zvyšování sazeb Fedu lze podle Yellenové očekávat v několika nadcházejících letech. „Nejlepší politikou je zesilující gradualismus,“ uvedla.

Za slabší než loni označila ve výhledu letošního roku růst ekonomiky mimo Spojené státy. Varovala proto před možným dalších zhoršením podmínek v ekonomiky proti současné situaci.

I tato slova ukazují na rozkol, který nastal ve vedení Fedu mezi Yellenovou a některými dalšími členy – zástupci regionálních poboček Fedu ve Spojených státech. Ekonomika se vyvíjí dle očekávání a růst sazeb není daleko podle prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda. Fed by měl zvážit další zvýšení sazeb hned v dubnu podle prezidenta Fedu ve Filadelfii Particka Harkera a Dennise Lockharta z Atlanty. Průzkumy ukazují, že 9 ze 17 členů vedení Fedu počítá s pouze dvojím zvýšením sazeb v letošním roce. 

Podle Yellenové bude ekonomický výhled nadále komplikovat slabý hospodářský vývoj ve světě, nízké ceny ropy a nejistota kolem Číny, tyto faktory ale budou odeznívat. „Celkový dopad globálního vývoje na ekonomiku USA od počátku roku bude s největší pravděpodobností omezený. Tento vývoj nijak nemění náš základní výhled ekonomického růstu a inflace,“ uvedla šéfka Fedu.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na jedno procento z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

Wall na slovech Yellenové zisky postupně zesilovala a zakončila v plusu od 0,6 procenta u indexu blue chips DJIA přes 0,9 procenta u širšího indexu amerických akcií S&P 500 až po 1,7 procenta u technologického trhu Nasdaq.

Newsletter