Yellenová posílila sázky na růst sazeb Fedu ještě letos

Americký dolar začal posilovat po slovech šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta ve svém pro nás nočním projevu na Massachusettské univerzitě do velké míry zmírnila holubičí tón závěrů z posledního zasedání FOMC a pronesla více vyrovnanou řeč. Potvrdila, že většina ze členů měnového výboru FOMC a i oba samotná očekává, že sazby Fedu vzrostou ještě letos. V úvodu dne euro vůči americkému dolaru obchoduje u hladiny 1,1170 EURUSD.

Inflace podle Yellenové zůstává stabilní a americká ekonomika je dost silná na to, aby zvyšovala zaměstnanost. Poslední vývoj globální ekonomiky a globálních finančních trhů podle ní nijak výrazně politiku americké centrální banky neovlivnil.

Fed nezvýšil sazby. Euro letí nad 1,1400 k dolaru

V závěru svého projevu měla Yellenová zdravotní potíže, údajně kvůli dehydrataci. Po lékařské prohlídce se podle univerzitních doktorů cítila už dobře a pokračovala v pracovním programu. Devětašedesátiletá Yellenová hovořila asi hodinu v prudké záři reflektorů po náročném týdnu, v němž se rozhodovalo o zvyšování úrokových sazeb. V závěru byla nucena několikrát svůj projev přerušit a nakonec předčasně ukončit. Od řečnického pultu odešla údajně bez pomoci.

Otázky na zdraví Yellenové, šéfky nejmocnější centrální banky světa, by mohly vyvést z míry finanční trhy, které jsou nyní nervózní kvůli obavám o zdraví globální ekonomiky a z dopadu zvýšení úrokových sazeb. Investoři se bojí hlavně toho, že zvýšení úroků otřese dluhopisovými trhy a vysaje kapitál u trhů rozvíjejících se zemí.

Odvážná předpověď: Fed srazí sazby do záporu

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter