Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Yellenová potvrdí rozčarovaný Fed. Na růst sazeb nesázejte

Před včerejším zahájením konference Fedu v Jackson Hole se hlavní měny pohybovaly v poměrně těsných rozmezích. S napětím se očekává projev guvernérky Fedu Yellenové. Zdá se, že trhy věří, že projev přinese nějakou změnu, ale nejde jen o mnoho povyku pro nic? Myslím, že je vysoká pravděpodobnost, že se toho od Fedu v krátkodobém horizontu moc nedočkáme. Pokud trh od Yellenové očekává, že potvrdí pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb, obávám se, že se dočkáme trpkého zklamání. A i kdyby to potvrdila, nepředpokládám, že uvidíme nějaké velké reakce trhu.

Klíčové však budou signály Fedu týkající se dlouhodobé politiky včetně otázky, zda tato politika povede k dalším reakcím dolaru na vstupní data. V podstatě se zdá, že Fed je rozčarovaný z (ne)schopnosti monetární politiky pohnout střelkou. To alespoň naznačují informace od dalších členů Fedu – a myslím, že to Yellenová potvrdí. Možná to pro trh v tuto chvíli není až tak významné, ale bude to mít značný dopad vzhledem k přicházejícím datům, protože pokud by například nastala situace, kdy budou americká data o hodně slabší, reakce Fedu by mohla být mírnější, než na jakou jsme byli zvyklí v dřívějších dobách v začátcích světové finanční krize, za éry Bernankeho, kvantitativního uvolňování, atp. Proto si myslím, že bychom se měli zaměřit právě na dlouhodobé signály.

 

 

Zatímco tedy čekáme, až se něco stane, až konečně dojde k nějaké změně, další důležitou událostí je jednání Bank of Japan 21. září. Trhy jsou zatím v zakletí okurkové sezóny a myslím si, že v dlouhodobém horizontu můžeme čekat rozšířenou nestabilitu – na to by se obchodníci měli zaměřit, protože v tuto chvíli jsme frustrovaní těsnými rozmezími a nedostatkem trendů.

A z té horší stránky: myslím, že je zde riziko dalšího zhruba pětiprocentního poklesu kurzu USD/JPY, avšak věřím, že potenciál růstu tento pokles zdaleka převáží, jakmile Bank of Japan vstoupí do hry se svými „helicopter money“. Dále si myslím, že novozélandský dolar je výrazně nadhodnocen. Kurz NZD/USD by klidně mohl oslabit o několik procent, pokud americký dolar oslabí v návaznosti na konferenci Fedu, avšak myslím si, že tato asymetrie je poměrně zajímavá, pokud budeme uvažovat v horizontu šesti měsíců poklesu vůči růstu. Také vidíme, že kurz GBP/USD testuje hranici 1,25. To je tedy jen několik dlouhodobých nápadů, které by možná šlo otestovat na trhu opcí, a které se zdají celkem pravděpodobné, pokud trh bude pokračovat v těchto rozmezích a zejména pokud bude zklamán nedostatkem krátkodobých změn pro dolar, které od dnešního projevu guvernérky Fedu Yellenové v Jackson Hole očekává.

 

Newsletter