Yellenová: Růst nejistý, opatrnost se zvyšováním sazeb na místě

AKTUALIZOVÁNO – Zvýšená globální rizika a také útlum amerického trhu práce ospravedlňují opatrný přístup k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. V pololetním vystoupení v bankovním výboru Senátu to dnes řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. Centrální bankéři musí před dalším takovým krokem vědět, že ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu. Dodala také, že případný brexit by měl na ekonomiku výrazný dopad.

Tempo zlepšování na trhu práce se nedávno podle všeho zpomalilo. To naznačuje, že obezřetný přístup Fedu je nadále přiměřený situaci, dodala Yellenová. Indikátory podle ní ukazují na výrazně silnější růst amerického hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí. Zavedení negativních sazeb Fed nezvažuje.

Před dalším utažením měnové politiky si chce být šéfka Fedu jistá, že růst ekonomiky a pracovní trh oživí. A také že nenastane šok z výsledku referenda v Británii, kde budou lidé ve čtvrtek 23. června rozhodovat o setrvání či opuštění Evropské unie. Řekla také, že vážnou hrozbou je kyberbezpečnost.

Fed se zvýšit sazby neodvážil, navíc zatemnil výhled. Dolar slábne

Měnový výbor Fedu nechal minulý týden svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Loni v prosinci ji poprvé zvýšil z minima nula až 0,25 procenta, na němž byla sedm let. Fed nenaznačil, kdy sáhne k dalšímu zvýšení sazeb. Většina vedoucích představitelů Fedu nadále očekává, že banka v letošním roce zvýší sazby dvakrát.

Newsletter