Yellenová: Sazby Fed zvýší zřejmě letos, výhled je ale nejistý

Americká centrální banka (Fed) pravděpodobně zvýší úrokové sazby ještě během letošního roku, bude ale pozorně sledovat vývoj ekonomiky a trhu práce. Uvedla to dnes šéfka Fedu Janet Yellenová. Fed od prosince 2008 ve snaze o podporu ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni blízko nuly a už řadu měsíců systematicky naznačuje, že k jejímu zvýšení přistoupí v letošním roce.

„Očekávám, že v určité chvíli během tohoto roku bude vhodné podniknout první krok ke zvýšení sazby na federální fondy, a začít tak s normalizací měnové politiky,“ řekla Yellenová během vystoupení v Clevelandu. Šéfka Fedu předpověděla, že ekonomika ve zbytku roku bude postupně zvyšovat tempo růstu, což Fedu umožní první zvýšení sazby od roku 2006.

Těžký koktejl Wall Street: Čína, Fed, spící NYSE i Alcoa

„Chci ale zdůraznit, že směr vývoje ekonomiky a inflace zůstává vysoce nejistý… Budeme pozorně sledovat, zda dochází k dalšímu zlepšování na trhu práce a budeme si muset být dostatečně jisti, že inflace se v příštích letech vrátí ke dvěma procentům,“ uvedla Yellenová. Podle agentury Reuters dodala, že na trhu práce je nadále příliš velký podíl míst na částečný úvazek a přetrvává slabá míra participace, tedy podíl lidí v aktivním věku, kteří pracují nebo se o práci ucházejí.

Yellenová rovněž zopakovala, že i když Fed letos začne sazby zvyšovat, budou další kroky v tomto směru jen postupné. Šéfka Fedu příští týden vystoupí s hodnocením a výhledem ekonomiky v Kongresu.

Americká ekonomika si v prvním čtvrtletí zopakovala pokles z počátku loňského roku. Hrubý domácí produkt klesl v celoročním přepočtu o 0,2 procenta a vedle nepříznivého zimního počasí se na tom podepsal silný kurz dolaru, pokles investic do těžby ropy a stávky v přístavech na západním pobřeží.

Záznam klíčového vystoupení prezidentky Fed Janet Yellenové

Newsletter