Yellenová: Vývoj ospravedlňuje jen pozvolný růst sazeb

AKTUALIZOVÁNO – Vývoj ekonomiky ospravedlňuje pouze pozvolný růst úrokových sazeb. Růst mezd a platů by měl podpořit příjmy a výdaje domácností. Uvedla to v pololetní zprávě o měnové politice určené pro Kongres šéfka Fedu Janet Yellenová, podle níž bude další rozhodování bankéřů o sazbách záviset na datech z ekonomiky. Pokud bude nervozita na finančních trzích přetrvávat, může ohrozit hospodářský výhled.​

Rizikem pro růst ve Spojených státech je podle šéfky Fedu zahraničí, kvůli kterému by mohl zpomalit americký export a ještě více se utáhnout podmínky na finančních trzích.​ Do výhledu přináší nejistotu pokles čínského jüanu a chování Číny na měnových trzích.​Americká ekonomika by si podle Yellenové mohla dokonce vést lépe, než se předpokládá, hlavně kvůli nízkým cenám ropy.​ ​

Fed podle Yellenové počítá s pozvolným zvyšováním sazeb. Postup ale nebyl přesně nastaven. Pokud ekonomika nebude podávat výkon, jaký se od ní čeká, Fed zřejmě bude postupovat pomaleji. Nervozitu vyvolává inflace, která pokračuje v poklesu pod dvouprocentní cíl. 

Futures na Wall Street reagovaly na slova Yellenové růstem o 0,9 – 2,3 %. Dolar k euru zpevnil na 1,1225 USDEUR.

Federální rezervní systém koncem ledna nechal základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 0,25-0,50 procenta, kam ji zvýšil v prosinci. Mnozí ekonomové očekávali, že Fed letos zvýší úrokové sazby čtyřikrát. Nyní se však domnívají, že Fed zvýší sazby nejvýše dvakrát.

Bez překvapení: Fed nechal úroky beze změny

Prosincový krok Fedu znamenal první zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za devět a půl roku a doklad plného oživení největší světové ekonomiky z krize z konce minulého desetiletí. 

Newsletter