Yellenová zchladila dolarové býky

Včerejší vystoupení guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové zchladilo očekávání brzkého zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem. Ačkoliv mnoho analytiků předpovídalo více jestřábí projev guvernérky Fedu, realitou bylo, že centrální banka podle slov Yellenové i nadále zůstává „trpělivá“ v otázce načasování prvního zvyšování sazeb od roku 2006. Dolar na tyto zprávy reagoval mírným oslabením, jež však postupem času přerůstá v poměrně výrazný propad. Vůči euru dolar dnes obchoduje poblíž úrovně 1,137, ačkoliv před včerejším prohlášením šéfky Fedu kulminoval poblíž úrovně 1,13 dolarů.

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Přestože dolar nadále zůstává favoritem číslo jedna na devizových trzích, není vyloučeno, že to co momentálně sledujeme, je jeho probíhající korekce, jež by mohla i nadále pokračovat. Podle investiční banky Barclays však aktuální oslabení nabízí možnost pro znovuotevření dlouhých pozic na dolaru, a to zejména kvůli pokračující divergenci jak mezi monetární politikou Fedu a ostatních centrálních bank, tak i ekonomickým stavem Spojených států a ostatních velkých ekonomik.

Česká koruna dnes vůči dolaru posiluje. Tento nárůst je však spíše než čímkoliv jiným, způsobený výše popisovanou aktuální slabostí dolaru. Její aktuální kurz je 24,10 korun za dolar. Vůči euru obchoduje bez výraznějších změn na 27,40 korunách za euro. 

Newsletter