Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Z dravce terčem převzetí. Utečte včas, radí zákazníkům Sprintu šéf amerického T-Mobilu

Prohra na celé čáře s celou řadou dalších dopadů, které se mohou vyrojit záhy. Tak je hodnocena neúspěšná snaha amerického Sprintu získat konkurenčního operátora T-Mobile US. Zatímní bilance? Pád výkonného šéfa Sprintu, zmařená investice japonské Softbank, výsměch šéfa amerického T-Mobilu a pád akcií všech zúčastněných…

Padlo převzetí a s ním výkonný šéf Sprintu

„Jestli jste potřebovali ještě další dobrý důvod odejít od Sprintu k T-Mobile, teď ho máte. Totální chaos ve Sprintu. Vyskočte z toho autobusu, než přijde náraz,“ věnoval vysměvačná slova Sprintu šéf amerického T-Mobile US John Legere. Nutno dodat, že podobnými výstupy je proslulý. Pojďme ale k podstatě věci a jejím dopadům.

Americký telekomunikační operátor Sprint oficiálně odstoupil od nabídky na koupi americké pobočky německého mobilního operátora T-Mobile. Zkrachoval obchod za zhruba 32 miliard dolarů a jeho hrobníkem měly být americké regulační úřady, kterým se nelíbí snížení počtu velkých operátorů na americkém trhu.

Zní to realisticky. Už před třemi lety se totiž na převzetí T-Mobile US dohodla konkurenční AT&T, ochotná tehdy zaplatit kolem 39 miliard dolarů. Regulační orgány transakci tehdy zamítly právě s argumentem, že omezí konkurenci a hrozí růstem cen pro zákazníky.

Že to ale tentokrát nebude úplný příběh, naznačuje krok Sprintu. Firma vyměnila svého nejvyššího výkonného šéfa. Oficiální rovinou je ale odvolávka na regulátory. Ti, dle vyjádření obou firem, dál chtějí udržet počet velkých mobilních operátorů na trhu na čtyřech. Šéf Federální telekomunikační komise (FCC) Tom Wheeler se nechal slyšet, že „je to dobré pro americké spotřebitele“.

Zostří cenová válka

Novým výkonným šéfem Sprintu je Marcelo Claure, zakladatel distributora mobilních telefonů Brightstar. Toho loni koupila Sotbank, která investovala také do podílu ve Sprintu v naději na akvizice a růst na americkém trhu. Zjevně to nebude tak jednoduché a krach námluv stál křeslo Dana Hesseho, který působil v čele Sprintu od roku 2007.

Claure v jednom z prvních prohlášení uvedl, že Sprint bude nyní bojovat s Verizonem a AT&T zejména agresivními cenami. Manažer, který pochází z Bolívie, z Brightstar vybudoval největšího distributora mobilních telefonů na světě. Teď zkusí bodovat ve Sprintu.

Zmařené plány Japonců

 Softbank loni koupila 70 procent akcií Sprintu za 20 miliard dolarů a nyní notně couvá ze svého akvizičního hladu. Firma dnes uvedla, že se v budoucnu už nebude tolik zaměřovat na akvizice jiných firem. Konkrétních slov k tématu Sprint a T-Mobile US se ale trhy nedočkaly.

 Softbank se převzetím T-Mobile US chtěla postavit nejsilnějším americkým operátorům AT&T a Verizon Communications. Zmařená jednání znamenají ztráty pro všechny strany. Akcie Sprintu dnes odepisovaly až 19 %, Softbank klesla o 5 %, samotný americký T-Mobile až o 9 %.

Kdo koho pohltí

Nezdar Sprintu dle analytiků nabudí francouzského operátora Illiad, který by americký T-Mobile rád získal. Dle zdrojů z jednání je ale vůči nabídce koupě většinového podílu za 15 miliard dolarů – notně horší proti Sprintu – silný odpor a oficiální odmítnutí má přijít brzy. Ve hře je i francouzsko-německá karta. V T-Mobile US totiž drží většinový podíl německý Deutsche Telekom. Ten chce divizi prodat a stáhnout se na evropský trh.

Kořistí může být naopak Sprint pro satelitního operátora Dish Network Corp, který se již dříve snažil Sprint získat. „Vzrostly možnosti, které teď máme,“ uvedl šéf Dishe Charlie Ergen. Jeho slova jsou o to důvěryhodnější, že hovoří z pozice většinového vlastníka firmy. Akvizice by mu umožnila vytvořit silného hráče na poli satelitní televize, bezdrátových služeb hlasu i dat, videa a vysokorychlostního internetu a plán by nemusel odpuzovat americké regulátory. 

Newsletter