Z konferenčního hovoru O2: Zpětný odkup akcií zdrojem nejistoty?

AKTUALIZOVÁNO: Po pozitivních výsledcích z dnešního rána management společnosti uspořádal konferenční hovor pro analytiky. Společnost potvrdila všechny své záměry i předpovědi pro tento rok, které byly publikovány s výsledky za 3. čtvrtletí již v ranních hodinách. Jelikož byl operátor tentokrát co se týče výhledu i dividendové politiky nezvykle konkrétní, nejvíce diskutovaným tématem se stal oznámený program zpětného odkupu akcií. Níže přinášíme hlavní body diskuse, včetně následné reakce majoritního vlastníka O2 PPF.

„Zpětný odkup akcií je náš způsob odměnění akcionářů“

Při dotazech na konkrétnější nastavení programu (zda bude stanovena nabídka za speciální cenu jako v minulosti, nebo bude společnost postupně skupovat akcie na volném trhu, jako je to například v případě společnosti Pegas) finanční ředitel Tomáš Kouřil odpověděl, že zatím jde firemní záměr, který je v současné době přezkoumáván právníky – jakou podobu nakonec bude mít, je v tuto chvíli předčasné komentovat. Společnost tak pouze zdůraznila, že zpětný odkup akcií je způsob firmy odměnit své akcionáře. Další podrobnosti budou k dispozici až se spuštěním programu, které je plánováno na leden 2016.

Role PPF zůstává bez komentáře, program bude otevřen všem akcionářům

Diskutovaným tématem je samozřejmě opět riziko vytlačení minoritních akcionářů a role PPF v tomto programu – zda se bude odkupu také účastnit a nabídne část svých akcií, nebo nikoli. PPF má v tuto chvíli v O2 C.R 86,4% podíl, plánovaný objem akcií, kterých by se zpětný odkup týkal, je až 10 % z celkové emise – jde tedy o asi 73,5 % akcií, které jsou v tuto chvíli k dispozici na volném trhu, které by mohla O2 C.R. zpětně nakoupit. Na otázku, zda se bude programu zpětného odkupu účastnit i PPF, finanční ředitel Tomáš Kouřil pouze odpověděl, že program bude otevřen všem akcionářům. K riziku vytlačení minoritních akcionářů management uvedl, že stále platí dřívější vyjádření ze strany PPF, že jedním z cílů společnosti je podporovat obchodování akcií O2 na burzovním trhu.

Zadlužení se zvýší pouze v případě realizace zpětného odkupu akcií

V průběhu konferenčního hovoru společnost potvrdila, že zvýší své zadlužení až na 1,5násobek čistého dluhu vůči provoznímu zisku EBITDA (tedy o 8 miliard Kč) pouze v případě, že bude realizován program zpětného odkupu. Ten počítá s objemem až 10 % všech kmenových akcií, nebo s objemem odkupu do výše 8 miliard Kč.

Dividenda ve výši 90 -110 % čistého zisku se netýká jen letoška

Společnost také potvrdila, že oznámená dividendová politika, která počítá s vyplacením 90-110% čistého příjmu, platí pro dohlednou budoucnost a netýká se pouze roku 2015.

Náš názor: Vzhledem k tomu, že PPF otevřeně prezentuje O2 C.R. jako svou finanční investici, dá se v následujících letech očekávat exit, tedy zhodnocení a prodej této investice ze strany PPF. Oznámený zpětný odkup akcií je plánován na 5 let, to může být horizont, ve kterém PPF může plánovat tuto investici opustit. To je v tuto chvíli zdrojem dalších nejistot ohledně titulu O2. Společnost O2 C.R. je jistě zajímavou společností s atraktivními výsledky i provozním cash flow, očekávaná dividenda z letošního zisku se v tuto chvíli pohybuje až u 18 Kč na akcii (naše předchozí odhad počítal s dividendou 15 Kč na akcii). Náš odhad cílové ceny akcie (pomocí upravených násobků vzhledem k provoznímu modelu společnosti) se pohybuje u 252 Kč za akcii. Aktuálně však akcie na výsledky i informace ze strany managementu reagují mírným oslabením (o zhruba 0,2 %) na 232 Kč. V tuto chvíli se tak zdá, že prezentovaný růžový výhled zastiňuje stále nejistota spojená s chováním majoritního akcionáře, včetně konkrétního nastavení programu zpětného odkupu akcií.

PPF: Nemáme zájem zvyšovat svůj podíl v O2, účast v programu zvážíme

Aby PPF uklidnila investorskou veřejnost, následovalo vyjádření společnosti pro média: 

„Skupina PPF jako akcionář O2 Czech Republic (O2) bude podporovat veškeré návrhy managementu O2, jejichž důsledkem bude dlouhodobé zvýšení fundamentální hodnoty akcií O2. V souvislosti se záměrem společnosti O2 obnovit zpětný odkup svých akcií PPF opětovně deklaruje, že jako finanční investor nemá zájem navyšovat svůj efektivní vlastnický podíl v O2, nebude usilovat o vytěsnění menších akcionářů, a naopak hodlá podporovat zvýšení likvidity a free-floatu. K záměru společnosti O2 odkupovat své vlastní akcie bude proto PPF přistupovat v závislosti na aktuální tržní situaci, případnou účast v odkupu bude pečlivě zvažovat.“.

Uklidnění alespoň z pohledu cenového vývoje na titulu O2 nenastalo, akcie dnes odepisují o více než 2 %.

Newsletter