Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Z nejistoty kolem brexitu může nejvíce těžit dolar

Zatímco se v novinových článcích objevují názory, že britské referendum nemusí doopravdy skončit brexitem, události v Bruselu nabraly reálnou podobu. Odstupující britský premiér David Cameron prohlásil, že není cesty zpět, a německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že „není čas na zbožná přání, je čas uvědomit si skutečnost“.

Chování trhu bylo mezitím nekonzistentní: barometr rizika, index S&P 500 future vyskočil vzhůru až k první úrovni Fibonacciho zpětných pohybů – o neuvěřitelných 50 bodů z dosavadních minim. Tento nárůst však přišel po propadu o více než 130 bodů, takže jsme prozatím stále v mínusu.

Je zajímavé, že pohyby u měn a zejména u dluhopisů byly daleko mírnější. Díky náznakům stimulů z Asie včera prezident ECB Mario Draghi volal po novém přístupu k uvolňování. Trh zatím předpovídá vstřícnější Fed, což může zvýšit naděje, že se brzy projeví kroky centrální banky, nebo v případě Japonska, vládní opatření.

Čím více těchto nadějí se splní – nebo spíše, čím více jim trhy budou věřit – tím větší zátěž to bude pro oživení dolaru. Čím více se budou trhy obávat světa po brexitu a stěžovat si na klesající výnosy politických opatření, tím víc americký dolar posílí.

Kurz EURUSD

Energie trhu po čtvrtečním šoku exponenciálně klesla a jsou tu první náznaky technické úrovně úroků po brexitu u kurzu EURUSD. Včera se konsolidační oživení dotklo 38,2 % těsně nad jasnou úrovní rezistence na 1,1100 (200 denní pohyblivý průměr a předchozí minimum rozmezí, atd.), což představuje taktickou rezistenci.

Nad touto úrovní je další zajímavou oblastí zóna 1,1200/25. Pokud se denní obchodování uzavře nad touto úrovní, bude to znamenat naprosté přehodnocení reakcí na brexit. Do té doby se směřuje spíš níž.

Brexit byl jen zahřívacím kolem, trhy čekají další zvraty

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD – opět preferovaný bezpečný přístav po brexitu pro všechny trhy, avšak pokud se nálada změní, mohl by dolar spadnout ze síly do oslabení, zejména vůči komoditním měnám. Pro oživení USD je důležité, aby se rychle zotavil, jinak se nejistota ohledně jeho směřování prudce zhorší. Svou roli sehrají také data o americké inflaci.

EUR – ECB a Evropa budou muset něco udělat s bankami, aby nedošlo k šíření úvěrové nákazy a zpomalení ekonomiky. Zatímco řada lidí oslavuje obrovský přebytek běžného účtu EU jako skvělou věc pro měnu, znamená to také, že EU je extrémně závislá na globálním růstu – zejména pokud jde o Německo s téměř bezprecedentně velkým exportem pro tak velkou ekonomiku.

JPY – může překonat USD, pokud rychle opadne nárůst chuti riskovat a objeví se další globální prodej aktiv – avšak na obzoru se objevuje hrozba intervence a případných stimulačních opatření – možná po červencových volbách do horní sněmovny.

GBP – prozatím další riziko poklesu, avšak vzhledem k rozšíření rozpětí se může stát, že snaha o konsolidaci ztíží vstup medvědům. Včerejší maxima kurzu GBPUSD skončila těsně nad 1,3400, což je první vodítko po brexitu.

CHF – švýcarský bezpečný přístav téměř zmizel a kurz EURCHF se vrací do předchozí zóny. Tuto teorii může otestovat až další vlna averze k riziku, neboť pro Švýcarskou národní banku je snadné provádět intervence tehdy, když je trh na vzestupu.

AUD – kurz AUDUSD zadržuje dech mezi výkyvy nahoru a dolů. Kromě všeobecné chuti či nechuti riskovat a ohrožení ze strany Číny/komodit, považuji za další rizikovou akci pro australský dolar zveřejnění údajů o CPI pro druhé čtvrtletí dne 27. července.

CAD – kanadský dolar je stabilně slabý, i když náhlé oživení cen ropy a směřování USD není moc příjemné pro býčí spekulace USDCAD – klíčová lokální podpora je na úrovni 1,2900.

NZD – údaje o CPI pro druhé čtvrtletí budou k dispozici 17. července – na jižní polokouli přichází zima, ale co je důležitější, přichází deflace. Pro plánování Reserve Bank of New Zealand to může mít značný dopad.

SEK – zajímavé oslabení vzhledem k opětovnému nárůstu chuti riskovat a kurz EURSEK se drží dál od úrovně podpory 9,380, která označuje vrchol předchozího rozmezí.

NOK – zdá se, že hranice kurzu EURNOK je na 9,35 a měnový pár se snaží rozhodnout, zda se chce posunout do nižšího rozpětí nebo se dostat nad často testovaný 200 denní pohyblivý průměr kolem 9,40. Klíčovým faktorem je chuť riskovat a ceny ropy.

Newsletter