Z německé perspektivy jsou sazby příliš nízko, říká šéf Bundesbank

Evropská centrální banka by měla zpřísnit svou měnovou politiku, jakmile to bude možné, protože současné nastavení úrokových sazeb se zdá být pro největší ekonomiku eurozóny příliš nízko, uvedl šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann.

Weidmann v sobotu poznamenal, že současné nastavení úrokových sazeb nevyhovuje především německým střadatelům. Naopak pro spotřebitele a investory jsou aktuální sazby jasnou podporou.

Evropská centrální banka přistoupila ke snížení sazeb na rekordní minimum v červnu. Motivem byla podpora evropské ekonomice a inflaci pohybující se hluboko pod vytyčeným cílem.

Prezident ECB Mario Draghi během minulého týdne uvedl, že Rada guvernérů, jejíž členem je rovněž Weidmann, jedná jednomyslně ve věcech použití nekonvenčních instrumentů v rámci svého mandátu.

ECB chystá nákupy aktiv, bankám úvěry až za bilion eur. Sazby beze změny

ECB dál hledá způsob, jak přimět komerční banky k intenzivnějšímu úvěrování firem

Německá ekonomika svou výkonností jasně předbíhá ostatní země eurozóny, a pokud by Bundesbanka byla autonomní, jistě by razila přísnější měnovou politiku, než je ta aktuální, dodal Weidmann.   

„Čistě z pohledu německé ekonomiky je současná měnová politika příliš expanzivní. Pokud bychom měli prosazovat čistě naše zájmy, přistupovali bychom k současné situaci jinak. Jsme ale členy měnové unie a proto se na věc musíme dívat daleko širším měřítkem,“ uvedl Weidmann během svého setkání s veřejností.

Sazby v eurozóně u nuly až do roku 2016?

Weidmann rovněž zopakoval své varování o rizicích příliš uvolněné měnové politiky a vyjádřil své obavy, aby toto období netrvalo déle, než je nezbytně nutné.

Mario Draghi na své měsíční tiskové konferenci naopak řekl, že hlavní rizika evropského ekonomického oživení jsou i nadále aktuální a ponechal tak pomyslná otevřená vrátka pro možnost odstartování programu nákupu aktiv ze strany ECB. To se ale příliš nelíbí Weidmannovi, který by spíše razil cestu k ekonomickému oživení přes vlády jednotlivých zemí a efektivnější způsoby řízení veřejných rozpočtů.

Newsletter