Z první ruky od šéfa JPMorgan: S USA je „něco špatně“

Byznys je přetížen regulacemi, státní infrastruktura potřebuje nutnou pomoc a vzdělávací systém zaostává. To jsou podle CEO banky JPMorgan Jamieho Dimona současná břemena největší ekonomické velmoci. Co dalšího napsal v dopise akcionářům?

Největší americká banka včera zveřejnila každoroční zprávu svým akcionářům, kde středobodem byla kritika Jamieho Dimona na adresu ekonomiky a politiky Spojených států. Bankéř jasně řekl, že přestože jsou USA „výjimečná země“, dlouhodobě se potýkají se závažnými problémy, které dostatečně neřeší. Vyjma nízkého růstu mezd a vysokých nákladů na zdravotní péči Dimon uvedl i přeplněnost amerických věznic a zhoršenou sociální mobilitu ve společnosti.

„Potřebujeme soudržnou, komplexní a koordinovanou strategii, která by nám pomohla tyto problémy vyřešit. Řešení nejsou o politické příslušnosti a boji mezi Republikány a Demokraty. Jsou o faktech, analýzách, nápadech a nejlepším provedení. Je třeba se učit i od ostatních zemí,“ napsal Dimon.

Evropa nezahálí. Je připravena využít americké chyby. Které?

Klíčovou překážkou pro ekonomiku je daňová soustava. Vysoké a komplikované daně, podle zkušeného bankéře, stojí za malou konkurenceschopností některých amerických firem ve světě.

„Nedostatek ekonomického růstu a příležitostí vede k hluboké frustraci mnoha Američanů. Je pochopitelné, proč je tolik lidí naštvaných na lídry institucí, včetně firem, škol a vládních úřadů. Očekávají od nás, že budeme odvádět lepší práci,“ dodal.

Ředitel v dopise také vyjádřil naděje pro světlou budoucnost jeho banky. Zejména díky změně přístupu k bankovnictví a byznysu.

Dimon Letter 2017 by CNBC.com on Scribd

Dimon dále uvedl, že banka v roce 2016 utratila za vývoj nových technologií celkem 9,5 miliardy dolarů. Mezi hlavními záměry „Morganů“ patří zavedení nových produktů pro internetové bankovnictví, investičního online poradce a elektronického tradingu. Zároveň banka zahájila spolupráci s předními fintech firmami, od kterých si slibuje zkvalitnění služeb. JPMorgan tedy vyvrací mýtus, že fintech je pro její odvětví smrtelnou hrozbou.

Světové banky milují chatboty. Kteří jsou ti nejznámější?

Akcie JPMorgan rostly za posledních dvanáct měsíců o 48 procent, když nabraly na síle zejména po zvolení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Zajímavostí je, že ve zprávě akcionářům, která měla 45 stran, Dimon ani jednou nezmínil jméno současného prezidenta Spojených států.

Newsletter