Z řeckých bank v pátek utekly dvě miliardy eur

Řekové kvůli krizi v jednání o mezinárodní finanční pomoci rostoucím tempem stahují peníze z bank. Během pátku denní výběr stoupl na 1,7 až dvě miliardy eur ze čtvrtečních zhruba 1,2 miliardy eur, za týden z řeckých bank zmizelo více než pět miliard eur. , napsal řecký deník Kathimerini. Situace je ale vnímána stále jako relativně klidná, u bankomatů se netvoří fronty. Politici i centrální banka se snaží opakovaně vystupovat a uklidňovat, že bankám v zemi kolaps nehrozí.

Řecké banky v pondělí už možná neotevřou

Řekové berou banky útokem, eurozóna se připravuje na bankrot

Řecký státní tajemník Alekos Flaburaris televizní stanici Mega řekl, že Evropská centrální banka (ECB) „nemůže připustit vznik případného dominového efektu“, který by zasáhl i finanční ústavy mimo Řecko. Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras v pátek ve snaze uklidnit znepokojené obyvatelstvo uvedl, že řecký bankovní systém je v pořádku. Dnes ve stejném duchu mluvil i státní tajemník Flaburaris. „ECB nemůže nechat banky padnout. Vědí, že když řecký bankovní systém zkolabuje, nastane dominový efekt,“ uvedl v televizi Mega.

Díky komu je Řecko ještě v eurozóně?

Výrazné zrychlení výběrů z bank je v Řecku patrné od začátku tohoto týdne. Za pět dní si Řekové vybrali už přes pět miliard eur, tedy zhruba stejně jako za celý duben.

Za první čtyři měsíce tohoto roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur a na konci dubna byl objem vkladů nejnižší za více než deset let. Úbytek depozit nahrazuje řeckým bankám už jen program nouzového financování (ELA), jehož objem určuje ECB. Guvernéři ECB v pátek zvýšili limit pro úvěry z ELA o dalších 1,8 miliardy eur. Banka již ve středu tento limit posunula o 1,1 miliardy na 84,1 miliardy eur, o dalším postupu bude podle agentury Reuters jednat v pondělí.

Vkladatelé vybírají peníze kvůli tomu, že jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli se dostalo do slepé uličky. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení výběru vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

Newsletter