Z republikánů mají na kampaň nejvíc Trump a Cruz

Boj o křeslo šéfa Bílého domu začíná nabírat na obrátkách. Republikánští uchazeči o stranickou nominaci na prezidenta USA Donald Trump a Ted Cruz jsou v nynější klíčové fázi volebního klání očividně v nejlepší finanční kondici, a to navzdory tomu, že bohatí a vlivní sponzoři strany podpořili desítkami milionů dolarů jejich protikandidáty, napsal list The New York Times. Za týden se během takzvaného volebního super úterý utkají republikánští rivalové v jedenácti státech.

Aktuální statistika financování kampaní, kterou zveřejnila Federální volební komise (FEC), může podle The New York Times posloužit jako pokárání tradičním republikánským sponzorům. Ti totiž do nominačního klání loni na jaře a v létě napumpovali rekordní množství peněz s vírou, že tak vyšlechtí kandidáta s širokou celoamerickou podporou a se sympatiemi nebělošských voličů.

„Místo toho kandidáti okázale podporovaní bohatými sponzory s vazbami na republikánský stranický establishment většinu loni nahromaděných peněz promrhali,“ napsal deník.

 

V amerických primárkách bodoval Trump i Clintonová

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 21. únor 2016

 

Za favority klání o podporu hlavního stranického proudu byli považováni především guvernér státu New Jersey Chris Christie, někdejší floridský guvernér Jeb Bush, guvernér státu Ohio John Kasich a floridský senátor Marco Rubio. Ukázalo se ale, že tito uchazeči o prezidentskou nominaci věnovali hodně peněz na boj proti sobě, aniž by jim to přineslo volební zisk.

Tři čtvrtiny peněz, která hnutí podporujících tyto kandidáty utratila, mířila na negativní vzájemnou kampaň a ne proti Trumpovi a Cruzovi, které vedení strany vnímá kvůli jejich kontroverznosti jako obtížně přijatelné. Například politický akční výbor Right to Rise, který podporuje Bushe, vynaložil jen v lednu 34 milionů dolarů. Žádný hmatatelný výsledek ale tyto peníze nepřinesly.

Kasich a Rubio, kteří dosud v nominačním zápase zůstávají, mají dohromady v hotovosti méně než sedm milionů dolarů.

Naopak Cruz, který je považován za neústupného konzervativce, měl počátkem února 13,6 milionů dolarů, což z něj dělá finančně nejsilnějšího republikánského kandidáta. Miliardář a realitní magnát Trump, který zdůrazňuje svou finanční nezávislost, vybral několik milionů dolarů od drobných dárců, několik milionů si pak půjčil sám sobě.

Newsletter