Domácí inflace byla v srpnu vyšší oproti konsensu. Koruna zpevnila pod 25,05 za euro a pod 22,70 za dolar. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,1040 za euro.

Za jakých podmínek by ECB dál zvyšovala sazby?

Zdroj: Depositphotos

ECB zvýšila sazby na historicky nejvyšší úrovně. Ve výstupu vyjadřujícím se k rozhodnutí naznačila, že by mohlo jít o poslední navýšení. Úroky jsou dle centrální banky na dostatečně restriktivní úrovni, která, pokud bude udržována po dostatečně dlouhou dobu, přispěje k udržitelnému návratu na cíl. Guvernérka Lagardeová byla mnohem zdrženlivější. S ohledem na inflaci, a především inflační výhled nevyloučila, že by úroky už nemohly být navýšeny. Zůstává tak závislost na datech a rozhodování „meeting-by-meeting“.

Zvýšení sazeb nevylučuje ani skupina tří anonymů. Ti pro Financial Times uvedli, že několik centrálních bankéřů věří v možné další zvýšení sazeb na prosincovém zasedání, kdy bude zveřejněna příští prognóza. Podmínkou toho bude pokračující silný růst mezd a nad očekávání více perzistentní inflace. Konkrétně mzdy jsou očividně trnem v oku dezinflačního výhledu. Údajně na riziko silného růstu mezd ve většině Evropě upozornil během setkání Rady guvernérů i sám hlavní ekonom ECB Philip Lane. Zmínil, že do tohoto vývoje promlouvají i odbory, jako například ty nizozemské požadující navýšení platů alespoň o deset procent.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB
Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

ECB již v červnu uvedla, že hlavním faktorem přispívajícím k jádrové inflaci jsou právě rostoucí mzdy a nízká produktivita. Lagardeová tehdy konkrétně zmínila rostoucí jednotkové náklady práce. Ty by dle nové prognózy měly letos dosáhnout vyššího růstu oproti červnové prognóze, což platí i pro příští rok. Největší příspěvek spadá pod mzdové náklady na zaměstnance, u nichž však ECB nově čeká mírně slabší růst v příštím a přespříštím roce oproti červnu. U produktivity práce naopak vidíme revizi směrem dolů pro letošek a rok 2024.

Jestliže by nastala situace, kdy se zářijový výhled ukáže jako neodpovídající realitě, a zejména mzdy překvapí směrem nahoru, byl by to argument pro zmiňované jestřáby naznačující možnost zvýšení sazeb v závěru letošního roku. Trh s tímto scénářem zatím nepočítá. Včerejší hike vidí jako poslední, přičemž pro příští rok zaceňuje snížení úroků o více než 70 bodů.

Obdobně to vidíme i my. Aktuální úroveň sazeb považujeme za vrchol v současném úrokovém cyklu, přičemž snížení úroků letos nečekáme.

Zdroj: ECB, Financial Times, Bloomberg, Reuters

Newsletter