Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Za pád burzy FTX může především centralizace

Klíčové body

Zdroj: Depositphotos

Jedním z důvodů vzniku blockchainu je jeho schopnost obejít se bez centralizovaných prostředníků. Důvody známe všichni. Pokud může CEO zneužít své postavení, učinit špatné rozhodnutí, neplnit své závazky vůči třetím stranám nebo respektovat nařízení které bude v neprospěch uživatelů, je velká šance že k nějakému selhání dříve či později dojde. 

V tomto kontextu je vývoj centralizovaných služeb využívajících kryptoměny pro svůj byznys nezajímavý. Centralizace k zajištění kvality služeb potřebuje regulace a dozor třetích stran. Uživatel se tak spoléhá na prostředníka (stát), který kontroluje fungování prostředníka (třeba burzu). To je drahé, neefektivní a nespolehlivé. Tohle už tady nějakou dobu máme a chceme to nahradit technologickým řešením.  

Blockchain, nebo chcete-li decentralizace, není příčinou pádu FTX, ale řešením. Hodně lidí má strach z toho že dalším na řadě může být burza Binance, Tether nebo jiná velká centralizovaná firma. Pokud tomu máme zabránit, je nutné pokračovat v úsilí o jejich nahrazení. Zatímco CeFi společnosti krachovaly jedna za druhou, DeFi protokoly neměli žádný problém. Zásadním rozdílem je samospráva digitálních aktiv (self-custody). 

DeFi protokol se chová přesně podle pravidel které mu vývojáři vetknuli do zdrojového kódu. Za rozhodnutí tak není odpovědný konkrétní člověk. DeFi protokol vám nezmrazí účet, nezadluží se, nezneužije vaše prostředky pro jiný než deklarovaný byznys, atd. Uživatel si může kdykoliv své prostředky vybrat. Protokol vždy respektuje rozhodnutí uživatelů. 

Zdroj: Fintech Events
Zdroj: Fintech Events

Z mého pohledu je jednodušší zajistit fungování DeFi služby skrze otevřený zdrojový kód a jeho audit než důvěřovat komerční centralizované službě. Zdá se, že regulátoři mají v plánu posvítit si na centralizované služby. Přitom dobře rozumí principu samosprávy klíčů. Je možné, že skutečně decentralizovaná řešení ve kterých neexistují žádní správci privátních klíčů dostanou od regulátorů požehnání k existenci. Gary Gensler, předseda Komise pro cenné papíry v USA, dokonce prohlásil “not your keys, not your crypto”, čímž dal jasně najevo na koho regulace míří. Dalo by se s nadsázkou říct, že se z něj stává ochránce decentralizace.

V roce 2017 jsme si stěžovali že neexistuje žádná použitelná decentralizovaná burza. V dalším bull runu v roce 2021 už jsme jich měli hned několik. Decentralizované burze Uniswap se dokonce podařilo skoro dvojnásobně překonat objem obchodů než kolik jich probíhalo na centralizované burze Coinbase. Za 24 hodin se na Uniswpatu zobchodovalo ETH v přepočtu za více než 1 miliarda dolarů. 

Kde budeme při dalším bull runu? Každý větší ekosystém buduje hned několik decentralizovaných burz a platforem na poskytnutí půjček. Brzy bude možné využívat digitální identitu (DID), což celý sektor posune výrazně vpřed. Bude například možné vzít si menší půjčku bez kolaterálu a spolehnout se na současný právní systém v případě problémů. Decentralizované bankovní služby se mohou stát realitou během další dekády či dvou. 

Chci věřit že lidé poučení pády mnoha centralizovaných služeb přejdou na decentralizovaná řešení. Je to v zájmu decentralizace, ale hlavně v zájmu ochrany jejich vlastních digitálních assetů. Technologicky se ubíráme správným směrem. Jakmile si člověk koupí za fiat měnu libovolnou digitální měnu, stabilní minci, nebo tokenizované aktivum, neměl by pro finanční služby potřebovat centralizovaná řešení. To je náš ultimátní cíl. 

Zdroj: Fintech Events

Newsletter