Za půl hodiny o 15 miliard lehčí

Li Hejun, který byl až do minulého týdne nejbohatším mužem Číny, zaznamenal během pouhé půl hodiny pokles svého bohatství o 15 miliard dolarů. Zároveň tak zřejmě stanovil nový nezáviděníhodný rekord v historii náhlé ztráty majetku.

Radikální zchudnutí způsobil prudký okles ceny akcií jeho společnosti Hanergy Thin Film Power Group, obchodovaných na hongkongské burze, a to téměř o polovinu. Ve středu bylo obchodování s akciemi zastaveno. Výroční valné hromady se Li neúčastnil.

Akcie společnosti od září pouze stoupaly a to až pětinásobně. Agentura Reuters dokonce ohlásila zprávu, že regulátoři v Hongkongu se po středečním sešupu titulu zabývají údajnou manipulaci s akciovým trhem.

Zatímco mnoho miliardářů již pokles svého bohatství zažilo, tak značný pokles jmění během několika minut je výjimečný. Celkové jmění Li Hejuna se před ním pohybovalo kolem 30 miliard dolarů, nyní se v žebříčku nejbohatších lidí v Číně objevuje až na 5. místě, kdy první příčku obsadil otec Alibaby Jack Ma.

Tento týden nebyl nijak pozitivní ani pro hongkongského magnáta Pan Sutonga, který přišel o více než 11 miliard dolarů, díky klesajícím akciím společností Goldin Properties a Goldin Financial, které obě skončily se ztrátou přes 40 procent. Pan Sutong vlastní kolem 65 procent Goldin Properties a více než 70 procent Goldin Financial. Jeho jmění bylo před ztrátou vyčísleno až na 28 miliard dolarů, což z něj dělalo druhého nejbohatšího muže v Hongkongu. Momentálně však zastává podle Forbesu až jedenáctou pozici.

Pan Sutong je velmi známý pro svůj okázalý životní styl. Je to velký podporovatel póla a dokonce ve Velké Británii sponzoroval zápas, kterého se účastnili i princové William a Harry. Je také vlastníkem vinic po celém světě, včetně tří ve Francii a jedné v kalifornském Napa Valley. V roce 2011 si ji pořídil za zhruba 40 milionů dolarů.

Shrnuto podtrženo, dva muži ztratili za jeden den celkovou hodnotu majetku například Carla Icahna, Steva Ballmera nebo Michaela Della.

Newsletter