Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Za týden už budeme vědět

Příští týden touto dobou už budeme vědět, jak se Česká národní banka postavila k otázce dalšího směřování své měnové politiky. Pravdou je, že již dnes můžeme v podstatě bez ostychu říci jedno – sazby budou vyšší.

Co nás k tomu vede? Prvním důvodem je samozřejmě vývoj české ekonomiky, jejíž dobrá kondice trvá i nadále, jak naznačil námi sledovaný Roklen indikátor. V návaznosti na to se pak v posledních dnech objevilo hned několik komentářů ze strany ČNB, které vidinu vyšších sazeb silně podpořily. Kdo a co řekl? Výčet je následující:

Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB:  „Je zjevné, že ekonomika už teď vykazuje určité známky přehřívání. Není to zatím tak fatální, aby se to hned výrazně přelévalo do inflace, ale můžeme tím pádem v klidu pokračovat se zvyšováním sazeb,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny s tím, že by českému hospodářství prospělo zvýšení hlavní úrokové sazby o 50 až 75 bazických bodů ještě letos.

Benda na bedně aneb jestřáb, který zdražil korunu

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové ČNB: „Celkově se nacházíme v o něco více proinflačním prostředí,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Svým způsobem jsme tak rádi, že překoupený korunový trh brzdící zpevnění české měny nám umožňuje začít utahovat úrokové sazby mnohem rychleji. Česká ekonomika vyšší sazby potřebuje,“ konstatoval ekonom.

Hlavní „prorok“ ČNB: Díky, překoupená koruno!

Oldřich Dědek, člen bankovní rady ČNB: Pravděpodobnost toho, že ČNB na listopadovém zasedání zvýší své sazby, se zvyšuje, řekl pro agenturu Reuters. Na druhou stranu ale nechtěl nic jakkoliv předvídat (bez znalosti aktualizované prognózy prý nedokáže říci, jak bude hlasovat). 

Tomáš Nidetzký, člen bankovní rady ČNB: V rozhovoru pro agenturu Reuters naznačil, že na příštím měnověpolitickém zasedání může rada hlasovat pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. „Nemyslím si, že by česká ekonomika nedokázala absorbovat zvýšení sazeb o půl procentního bodu,“ řekl Nidetzký. „Klíčová sazba se aktuálně nachází na 0,25 %, což je mnohem blíže k nule než cokoliv jiného. Vzhledem k tak nízké úrokové základně si můžeme dovolit výraznější zvýšení sazeb, aniž bychom tím chtěli vyslat signál, že by se ekonomika jakkoliv významně přehřívala,“ dodal.

Jak moc do toho ČNB šlápne? Možná až „netradičně“

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: „Nedovedu si představit, co by mohlo změnit můj názor, že sazby mají být zvýšeny,“ řekl agentuře Reuters. „Osobně však preferuji standardní kroky, a tím je zvýšení o 25 bazických bodů,“ dodal centrální bankéř.

Sazby porostou, korunu čekají zisky. Nej sázka to už ale není

Na základě těchto komentářů je tak v podstatě jasné, že ČNB ve čtvrtek 2.11. zvýší své sazby, a to s nejvyšší pravděpodobností o 25 bazických bodů. Ano, několikrát byla naznačena možnost „netradičního“ hiku o 50 bodů, většina trhu ji však považuje za méně pravděpodobnou.

Stejně jako manipulaci se sazbami pak bude klíčové sledovat i aktualizovanou prognózu, která by mohla například ukázat, že se bankovní rada rozhodla urychlit proces utahování své měnové politiky. Ostatně, vezmeme-li v potaz stav české ekonomiky, kdy jindy by tak měla učinit…?

Newsletter