Dolar pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti euru a procyklickým měnám. Polský zlotý a maďarský forint nehledě na posilující euro proti dolaru oslabují. Jediná koruna se posunula pod dnešní otevírací cenu směrem k 25,90 za euro.

Zabránila kancléřka Merkelová s šéfem CSU Seehoferem pádu eura?

Na euro v posledních dnech doléhala nejistota ohledně dalšího fungování kabinetu německé kancléřky Angely Merkelová, která se dostala do sporu s ministrem vnitra a šéfem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horstem Seehoferem. Problém ohledně azylové politiky je, zdá se, zřejmě vyřešen. Včerejší jednání ale trvalo čtyři hodiny. Politická nejistota a možné předčasné volby jsou tak v největší ekonomice eurozóny prozatím zažehnány.

Seehofer včera řekl, že dohoda přináší udržitelné řešení migrační otázky a způsob, jak na německo-rakouské hranici zastavit migranty, kteří do Německa míří protiprávně. Podrobnosti ale neuvedl. Merkelová upřesnila, že dosažený kompromis počítá s tím, že migranti umístění v tranzitních střediscích budou vraceni do země první registrace až po dohodě s dotčenými státy. 

 

 

Dolar včera těžil ze stupňujícího napětí v mezinárodním obchodu. Kurz se vůči euru pohyboval blízko celoročního maxima, na které vystoupal minulý týden. Zítra Američané slaví Den nezávislosti, pomalu se ale blíží 6. červenec, tedy den, kdy Spojené státy začnou  uplatňovat cla na dovoz některého čínského zboží v celkovém objemu 34 miliard dolarů.

„Trhy řeší, zdali je Trump opravdu schopný vyvést USA z WTO. Navíc včera Evropská unie zaslala do USA plán případných odvetných opatření v hodnotě 300 miliard eur, pokud by USA uvalily cla na evropská auta,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Z makrodat dnes budou zveřejněny tovární zakázky a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby za květen. Na druhém konci oceánu pak index výrobních cen v eurozóně a maloobchodní tržby. V Bukurešti pak vystoupí člen rady ECB Peter Praet.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1648 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,79 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí 1,1571 – 1,1710 EURUSD.*

Koruna zahájila první prázdninový den výrazným poklesem vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru se kurz posunul dál od úrovně 26 korun za euro. Koruna tak atakovala devítiměsíční minima. 

Podle Jana Vejmělka z Komerční banky se koruna ani s novým týdnem nedostala ze zajetí výprodejních tlaků, které postihují celý region. Naopak ve srovnání s jejími protějšky je nutné konstatovat, že je mnohem úspěšnější. Zatímco polský zlotý včera oslabil na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl, maďarský forint je dokonce vůči euru nejslabší v historii. „Regionálním měnám nesvědčí turbulence na německé politické scéně, kde se kancléřka Merkelová dostává do stále těžší pozice. Obecně pak měnám rozvíjejících se trhů neprospívá eskalace obchodních válek ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ dodal Vejmělek.

Z domácích dat byl včera zveřejněn index PMI společnosti IHS Markit, který ukázal, že podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červnu zlepšily. Index stoupl na 56,8 bodu z květnových 56,5 bodu. „Výsledky červnového průzkumu ukazují, že prudká expanze výroby pokračuje napříč českým zpracovatelským sektorem. Objemy nových zakázek vykázaly podobně rychlé tempo růstu, a to přispělo k posílení podnikatelských vyhlídek na příští rok,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Koruna se aktuálně obchoduje na 26,09 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,91 až 26,09 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,25 do 22,42 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter