Začala bitva o Británii

Tvrdě pracovat i „bojovat za Británii“ hodlá premiér David Cameron na summitu Evropské unie, který dnes v podvečer začal v Bruselu. Zřejmě až v pátek se ale ukáže, jak daleko byly ostatní země evropského bloku ochotny ustoupit požadavkům Londýna na novou strukturu vztahů ostrovního království se zbytkem unie. U večeře budou hlavy států a vlád osmadvacítky hovořit také o trvající migrační krizi.

Donald Tusk, který vrcholným unijním schůzkám předsedá, považuje nynější summit za nejlepší chvíli k dosažení kompromisu s Brity. Shoda nad konečnou podobou takové dohody ale zatím nepanuje, což připustil při příchodu i český premiér Bohuslav Sobotka.

Cameron novou dohodu Britům slíbil před tím, než uspořádá referendum o setrvání země v Evropské unii. Jeho deklarovaným cílem je efektivnější, akceschopnější a byrokracií méně zatížená EU, v níž nemají všechny země povinnost dále a hlouběji se integrovat shodným způsobem. Hlavní spory se ale nyní týkají i takových otázek jako je krácení přídavků na děti pro zaměstnance z jiných unijních zemí.

 

Mám novou práci ve Velké Británii. Pojedu sám a nebo se přestěhuji i s celou rodinou? Do tohoto rozhodování mohou nově…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 18. únor 2016

 

Podle diplomatů bude průnik zájmů všech stran hledán dnes dlouho do noci v sérii zákulisních jednání.

Lídři, kteří nyní v prvním kole představí v zásadě už známé postoje svých zemí, by potom měli debatu o britské otázce přerušit. Dnes večer se proto očekává, že summit přijme závěry k tématu migrace. Ty především zdůrazní, že k zastavení migračního toku musí udělat víc jak členské země EU, tak také Turecko, které je v této věci pro unii významným partnerem. Například německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu zdůraznila potřebu celoevropského řešení krize.

Podle poslední verze návrhu závěrů summit také uvítá rozhodnutí Severoatlantické aliance podpořit Řecko i Turecko v jejich snaze omezit nelegální cesty člunů s migranty v Egejském moři.

 

Newsletter