Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

Začátek čtvrtletí, pokles trhů v Evropě i Praze

Volatilní obchodování na evropské, včetně Prahy, a posléze i americké trhy dnes vnesla řada událostí. Nejprve slabší makrodata v Evropě, následována slabšími údaji z amerického průmyslu (ač lepší tvorbou míst dle ADP), na pozadí s vědomím nepokojů v Hongkongu a – zejména na americké trhy – vtrhnuvší panikou v souvislosti prvního případu eboly, dovezeného do USA.

Wall Street zasáhla ebola. Těží z ní farmacie, padají aerolinky

Celkově slaběji vyznívá série indexů aktivity PMI v evropském průmyslu, revize v nejsilnější ekonomice Německa PMI seslala pod klíčovou 50bodovou hranici, dělící expanzi do útlumu.

Evropský průmysl je na hraně poklesu. Zatím padají ceny

V bilanci celého dne francouzský index CAC odepsal přes procento, britský FTSE a německý DAX v blízkosti procenta.

Z jednotlivých titulů výrazně pokleslo Tesco Plc o 3,57 % a Sainbury -6,64 %. Britský výrobní sektor výrazně zaostal za odhady a dostal se na nejpomalejší tempo za 17 měsíců. Tesco ej pod tlakem nadhodnoceného výhledu hospodaření, který již vyšetřuje britský regulátor. Akcie Adidas AG posilují o 1,7 % díky zprávě o zpětném odkupu akcií v rozsahu 1,5 miliardy eur.

Adidas +3 %. Odkup akcií, emise dluhopisů, závazek dividendy

Pražská burza poklesla o 0,28 %, poté co dva vůdčí hráči ČEZ -1,59 % a Komerční banka -0,56 % ztrácejí. Nedařilo se ale ani O2 -0,64 % a VIG -1,12 %. ČSÚ dnes zveřejnil revizi HDP za 2Q a zejména změnu metodiky propočtu výkonu tuzemské ekonomiky. Nový odhad za 2Q hovoří o 0,3% růstu místo stagnace.

Nová metodika statistiků: Ekonomika roste, schodek klesl

Zpřesnění údajů o HDP je mírně pozitivní, díky mezičtvrtletnímu růstu

Newsletter