Začátek čtvrtletí, pokles trhů v Evropě i Praze

Volatilní obchodování na evropské, včetně Prahy, a posléze i americké trhy dnes vnesla řada událostí. Nejprve slabší makrodata v Evropě, následována slabšími údaji z amerického průmyslu (ač lepší tvorbou míst dle ADP), na pozadí s vědomím nepokojů v Hongkongu a – zejména na americké trhy – vtrhnuvší panikou v souvislosti prvního případu eboly, dovezeného do USA.

Wall Street zasáhla ebola. Těží z ní farmacie, padají aerolinky

Celkově slaběji vyznívá série indexů aktivity PMI v evropském průmyslu, revize v nejsilnější ekonomice Německa PMI seslala pod klíčovou 50bodovou hranici, dělící expanzi do útlumu.

Evropský průmysl je na hraně poklesu. Zatím padají ceny

V bilanci celého dne francouzský index CAC odepsal přes procento, britský FTSE a německý DAX v blízkosti procenta.

Z jednotlivých titulů výrazně pokleslo Tesco Plc o 3,57 % a Sainbury -6,64 %. Britský výrobní sektor výrazně zaostal za odhady a dostal se na nejpomalejší tempo za 17 měsíců. Tesco ej pod tlakem nadhodnoceného výhledu hospodaření, který již vyšetřuje britský regulátor. Akcie Adidas AG posilují o 1,7 % díky zprávě o zpětném odkupu akcií v rozsahu 1,5 miliardy eur.

Adidas +3 %. Odkup akcií, emise dluhopisů, závazek dividendy

Pražská burza poklesla o 0,28 %, poté co dva vůdčí hráči ČEZ -1,59 % a Komerční banka -0,56 % ztrácejí. Nedařilo se ale ani O2 -0,64 % a VIG -1,12 %. ČSÚ dnes zveřejnil revizi HDP za 2Q a zejména změnu metodiky propočtu výkonu tuzemské ekonomiky. Nový odhad za 2Q hovoří o 0,3% růstu místo stagnace.

Nová metodika statistiků: Ekonomika roste, schodek klesl

Zpřesnění údajů o HDP je mírně pozitivní, díky mezičtvrtletnímu růstu

Newsletter