Zachrání Řecko bitcoin? Nebo digitální drachma?

Řecký ministr financí Janis Varufakis zřejmě žertoval, když 1. dubna napsal na Twitteru, že Řecko přijímá jako měnu bitcoin. Někteří nadšenci z odvětví finanční technologie se však domnívají, že digitální měna krytá majetkem by mohla být řešením krize hotovosti v zemi, píše agentura Reuters. 

Řecko již několik měsíců jedná se svými věřiteli o vyplacení zbývajících peněz ze záchranného úvěru. Pokud se nepodaří dohodu o reformách, které má Řecko uskutečnit výměnou za pomoc, uzavřít do konce tohoto měsíce, kdy má skončit záchranný program, hrozí Řecku bankrot a případný odchod z eurozóny, což by mohlo být velkou ranou pro měnovou unii. 

Aby se zabránilo odchodu Řecka z eurozóny, kterému se zkráceně přezdívá Grexit, mělo by podle některých Řecko zavést digitální měnu podobnou měně bitcoin. V této měně by mohlo Řecko vyplácet penze a mzdy zaměstnancům ve státním sektoru a mohla by se podle některých nazývat třeba digi-drachma, podle předchozí řecké měny. 

Na rozdíl od bitcoinu, který je zcela decentralizovaný a jeho hodnota je dána jednoduše jeho užitečností, by řecká měna měla být vydávána státem a krytá majetkem země. „Pokud máte takový majetek, proč ho nevyužít na podporu digitální měny?“ ptá se zakladatel společnosti Coinstructors Lee Gibson-Grant. Coinstructors poskytuje konzultační služby všem, kteří chtějí využít základní technologii bitcoinu pro zahájení podnikání. Gibson-Grant navrhuje, aby byla hodnota majetku Řecka sečtena a převedena na digitální měnu, ve které by pak byly vypláceny mzdy a penze. Země by si tak mohla zachovat vzácná eura pro splácení půjček věřitelům a vyhnout se prodeji hodnotného majetku za nízké ceny. 

Varufakis ve svém tweetu 1. dubna odkázal na satirický článek, který píše, že prohlásil, že Řecko přijme bitcoin, pokud se nedohodne s věřiteli. On sám však již v roce 2014, tedy než jeho strana SYRIZA vyhrála volby, na svém blogu psal o možnosti paralelní měny, jejíž hodnota by byla vyjádřena v eurech, ale byla by krytá budoucími příjmy z daní. Využívala by algoritmus bitcoinu, aby byl systém transparentní, efektivní a transakce bez nákladů, a mohla by být pro zemi zdrojem financí mimo dluhopisové trhy. 

Řecká radikální levice však není jediná, kdo uvažoval o paralelní měně. Evropská centrální banka analyzovala scénář, podle kterého by Řecko platilo státním zaměstnancům formou neformálních dlužních úpisů, tzv. IOU, jejichž proplacení by záviselo na budoucích příjmech z daní, tedy podobně jako u měny navrhované Varufakisem. V eurozóně by tak vznikla virtuální druhá měna. Odborníci ECB však nakonec rozhodli, že by to nefungovalo, protože pokud by státní zaměstnanci byli vypláceni v IOU a ne v eurech, zvýšilo by to tlak na řecké banky, protože by pak zřejmě vybírali své úspory. 

Řecko jako Zambie? Euro spadlo na 1,1180 dolaru

Kromě toho důležité pro fungování obou těchto nápadů je předpoklad, že Řecko nezkrachuje, což v současné situaci nelze garantovat. 

Historik ekonomie z Londýnské ekonomické školy Garrick Hileman, který se specializuje na alternativní měny, vidí v takovém plánu problém kvůli tomu, že se nezabývá základním problémem Řecka, a to potřebou snížit dluh. „Existují obdobné případy z minulosti, kdy paralelní měna fungovala. Základním problémem Řecka je velikost dluhu a skutečnost, že ekonomika neroste a je potřeba najít způsob jak skutečně snížit zadlužení Řecka,“ prohlásil Hileman.

Newsletter