Začíná hon na dánskou korunu? Srovnání se Švýcary odmítáno

(Rozšířeno 22:17) Dánská centrální banka dnes snížila úrokové sazby. Snaží se tak zabránit dalšímu zhodnocování domácí měny, která před tímto krokem vystoupila vůči euru na nejvyšší hodnotu na dva a půl roku. Někteří spekulanti podle obchodníků sází na to, že Dánsko by mohlo být dalším státem, které odstraní limit na kurs dánské koruny. K podobnému kroku sáhla ve čtvrtek švýcarská centrální banka u domácí měny, což vedlo prudkému růstu švýcarského franku. Chorvatsko dnes oznámilo, že na jeden rok zafixuje kurz švýcarského franku k chorvatské kuně, aby ulevilo domácím věřitelům. Šéf polské centrální banky mezitím vybídl bankovní domy v Polsku ke snížení sazeb hypotečních úvěrů. 

Dánská centrální banka dnes snížila depozitní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na minus 0,2 procenta. Úrokovou sazbu snížila z dosavadních 0,2 procenta na 0,05 procenta. 

Dánská koruna dnes během dne nejdříve vystoupila k euru až na 7,4300 DKK za euro, což byla nejvyšší úroveň od poloviny roku 2012. Po oznámení centrální banky kurz klesl na 7,4370 DKK za euro. Dánské akciové trhy po rozhodnutí centrální banky stouply a jejich akciový index OMXC 20 se vyhoupl až na na rekordní maximum. 

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally 

Členský stát EU Dánsko sice není součástí eurozóny, vstoupilo ale do mechanismu směnných kurzů ERM 2, v jehož rámci jsou dánská centrální banka Danmarks Nationalbank i Evropská centrální banka povinny intervenovat na devizovém trhu, aby zajistily stabilitu dánské koruny. Danmarks Nationalbank má za cíl držet kurz domácí měny k euru v rozmezí 7,2952 až 7,6282 DKK. Někteří analytici po šokujícím rozhodnutí švýcarské centrální banky nechat švýcarský frank posilovat k euru a snížit úrokové sazby tvrdili, že dosavadní vyšší úrokové sazby v Dánsku pravděpodobně přilákají investice ze Švýcarska, což by mohlo znamenat nežádoucí posilování dánské koruny.

Prudký nárůst hodnoty švýcarského franku může znamenat problém pro řadu domácností jinde v Evropě, které si na začátku minulé dekády braly hypoteční půjčky v této měně, aby těžily z tehdejších nízkých švýcarských sazeb. Polské domácnosti měly na konci loňského listopadu na hypotékách ve švýcarských francích dluh kolem 36 miliard dolarů, což představovalo skoro osm procent polského hrubého domácího produktu. Po čtvrtečním švýcarském šoku se kurz švýcarského franku vyhoupl ze 3,6 zlotého na 4,2 PLN za frank. Na vládu ve Varšavě tak roste tlak, aby věřitelům poskytla podporu. 

Guvernér polské centrální banky Marek Belka očekává, že komerční banky sníží sazby, aby věřitelům pomohly vyrovnat se s vyššími splátkami způsobenými silnějším frankem. 

Chorvatsko mezitím oznámilo, že na jeden rok zafixuje kurz švýcarské měny vůči chorvatské kuně na 6,39 kuny za CHF, aby po prudkém zhodnocení franku ulevilo domácím věřitelům. Na této úrovni se kurz pohyboval do čtvrtka. Ve švýcarských francích je denominováno zhruba 60.000 hypotečních úvěrů v Chorvatsku. Hodnota úvěrů ve švýcarské měně v Chorvatsku vzrostla po čtvrtečním posílení franku o čtyři miliardy kun na zhruba 27 miliard kun. Návrh na zafixování kurzu ještě musí schválit parlament tohoto nejnovějšího členského státu Evropské unie. 

Moody’s: Švýcaři zatopili bankám. V Polsku, Rakousku i doma

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána mezitím podle agentury Reuters uvedla, že chorvatští a polští činitelé projevili zájem o loňské rozhodnutí Budapešti převést hypotéky v cizích měnách na forinty. Maďaři se tento krok rozhodli provést při výhodném kurzu pro dlužníky a nevýhodném pro banky. 

Švýcarské tornádo hrozí bankroty na finančním trhu

Newsletter