V Praze se 11. října 2022 už pošesté uskuteční velkolepé evropské finále celosvětové startupové soutěže – nově pod hlavičkou Disraptors Summitu (dřívější Startup World Cup & Summit). Princip soutěže zůstává podobný jako v minulých ročnících: kontinentálnímu finále bude předcházet regionální kolo pro startupy z regionu V4. České startupy se do něj můžou hlásit právě teď na webu disraptors.com. Registrace je bezplatná a uzavře se půlnocí 25. září 2022. Roklen24 je jako tradičně mediálním partnerem akce.
Nejúspěšnější startup tradičně dostane od organizátorů soutěže nabídku investice ve výši 500 000 dolarů. Současně získá vstupenku do světového finále v Silicon Valley, kde může zazářit před světovými investory. Potud se akce neliší. Výraznější novinkou je to, že titul evropského šampiona bude ještě prestižnější než dřív.
Nejlepší z nejlepších
Zatímco v předchozích ročnících vedla cesta do celoevropského finále výhradně přes regionální kola soutěže Startup World Cup, letošní ročník nabízí mnohem rozmanitější možnosti. Před porotu Disraptors Summitu totiž postoupí také vítězové řady přidružených startupových soutěží, jako např. italského We Make Future, polského Wolves Summitu, mezinárodní Vestbee Challenge nebo českých soutěží Ynovate Challenge, Technology Fast 50 a dalších.
„Chceme v rámci startupových soutěží postavit evropskou Ligu mistrů a přitáhnout do Česka skutečnou elitu mladých startupů,“ vysvětluje spoluzakladatel Disraptors Summitu Václav Pavlečka. „Zatímco loni jsme ještě pod starou značkou SWCSummit hostili finalisty z šesti zemí Evropy, letos díky širšímu pojetí zasáhneme podstatně víc zajímavých projektů. Přijímáme totiž vítěze a finalisty dalších devíti startupových soutěží. Věřím, že publikum i investoři se mají na co těšit!“
Většina přidružených soutěží už své vítěze zná. Startupům, které by chtěly zasáhnout do letošní soutěže, tak zbývá jediná možnost: přihlásit se do oblastního kola Visegrádské čtyřky prostřednictvím formuláře na webu disraptors.com/summit.
Ze stovek přihlášených projektů vyberou analytici desítku nejlepších, které se představí před porotou. Soutěž V4 se uskuteční v pondělí 10. října. Do úterního finále z ní postoupí dva projekty. „Vybereme jednoho vítěze a jednu divokou kartu,“ upřesňuje Pavlečka.
Startupová Liga mistrů hledá evropského vítěze napříč mnoha soutěžemi
Loni vyhráli Češi!
V uplynulých ročnících se na nejvyšších příčkách opakovaně umisťovaly české a slovenské projekty. Loni dokonce celou soutěž ovládl tuzemský projekt Tatum, jehož průlomová platforma významně zjednodušuje vytváření blockchainových aplikací.
„Samotná účast v soutěži pro nás rozhodně byla velmi cennou zkušeností a vítězství nám otevřelo mnohé dveře. Navázali jsme důležité kontakty a dozvěděla se o nás spousta lidí. I to nepochybně přispělo k tomu, že máme od té doby šestkrát víc zákazníků,“ hodnotí s odstupem ředitel projektu Jiří Kobelka a dodává:
„Český trh má k ideálním podmínkám pro zakládání a rozvoj startupů hodně daleko. Proto jsem nesmírně rád, že akce jako Disraptors Summit pomáhají zdejší prostředí kultivovat a skutečně efektivně startupům pomáhají.“
Registrace do hodiny
Registrace do regionálního kola V4 je bezplatná a vyplnění dotazníku zabere v průměru 30-60 minut. „Do přihlašovacího formuláře startupisté vyplňují informace o svém produktu, týmu, nastavení business modelu, fázi, ve které se projekt nachází, získaných investicích, konkurentech a trhu, na kterém se pohybují. Vedle toho je třeba do přihlášky nahrát také svůj pitch deck. To vše potřebujeme k tomu, abychom dokázali ohodnotit potenciál projektu,“ přibližuje Petra Cihlářová, která se pravidelně ujímá role člena poroty.
Vzhledem k mezinárodnímu prostředí se vše od přihlášení až po prezentaci před porotou odehrává v angličtině. Rozhodně se vyplatí žádný z kroků nepodcenit a soustředit se na každý detail. V uplynulých ročnících totiž poslalo přihlášku do V4 soutěže kolem pěti set projektů, ovšem před porotu se vždy dostane jen hrstka nejlepších.
I účast posouvá vpřed
Disraptors Summit zdaleka není jen o soutěži. Zásadní přidanou hodnotou celé akce je navazování kontaktů. Do Prahy se totiž z celé Evropy i zámoří každoročně sjíždějí investoři, mentoři i zástupci korporací, ke kterým by se jednotlivé startupy za běžných okolností dostávaly jen velmi složitě. Tady je mají možnost nejen potkat napřímo, ale můžou si s nimi domluvit individuální sezení nebo se účastnit jejich workshopů či panelových diskusí.
Koncentrovanou inspiraci pak přináší také série vystoupení významných řečníků, mezi kterými v minulých ročnících figurovaly takové osobnosti jako Steve Wozniak, sestra Elona Muska Tosca Musk, Esther Wojcicki, Kyle Corbitt a řada dalších.
Podrobnosti o letošním obsazení i jednotlivých částech programu postupně přibývají na webu, kde se zároveň už nyní dají pořídit i vstupenky za výhodnou startovací cenu. Ta letos začíná na 60 eurech.
Více o Disraptors:
Vše je víceméně v této zprávě. Disraptors navazuje na Startup World Cup & Summit (SWCSummit), jednou z nejvýznamnějších startupových akcí v Evropě, která se v uplynulých letech každoročně konala v Praze. Spojuje summit, kde se potkávají startupy, investoři a zástupci korporací z celé Evropy, a celoevropskou startupovou soutěž, odkud vítěz postupuje do celosvětového finále Startup World Cupu v Silicon Valley. Na předhchozích ročnících vystoupily takové osobnosti jako Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu a legenda počítačového inženýrství, Esther Wojcicki, novinářka a inovátorka ve vzdělávání, Kyle Corbitt z Y Combinatoru, Tosca Musk, CEO streamovací služby Passionflix a sestra Elona Muska, Tom Cwik z NASA, Martin Tolar vyvíjející lék na Alzheimerovu chorobu, Marvin Liao z inkubátoru 500 Startups, Vince Steckler, CEO českého AVASTu, Dave Evans ze Stanfordu a mnoho dalších. Za akcí organizačně stojí společnost Up In The Air. Více informací naleznete na www.disraptors.com.