Začínají volby do Kongresu. Mohou oslabit Obamu

Spojené státy dnes začnou volit nové zástupce do Kongresu i regionálních a místních samospráv. Demokratům prezidenta Baracka Obamy hrozí podle čerstvých volebních průzkumů ztráta dosavadní většiny v Senátu. Vedle toho si velmi pravděpodobně Republikáni uhájí převahu ve Sněmovně reprezentantů. Obě komory Kongresu tak mohou po osmi letech ovládnout Republikáni a prezidenta Spojených států Baracka Obamu postavit do role, ve které bude jen těžko prosazovat své záměry a programy.

V Senátu se nově obsadí celkem 36 ze 100 křesel, Sněmovna reprezentantů se volí celá, tedy 435 křesel. Nynější rozložení sil poskytuje Demokratům v Senátu těsnou většinu 53 křesel, k tomu je ve většině případů podporuje dvojice nezařazených senátorů. Veškeré předvolební průzkumy ale hovoří o tom, že Republikáni získají dostatek hlasů, aby Demokraté tuto většinu ztratili.

Pro Obamu takový volební výsledek znamená nejen obtížné prosazování své politiky, ale také personální vliv Republikánů v jeho těsné blízkosti. Obama by bez posvěcení Republikány nemohl rozhodovat o tom, kdo bude vykonávat jaký čelní post v administrativě.

Kromě voleb do části Senátu a do Sněmovny reprezentantů volí Američané v celkem 46 státech nové regionální zákonodárné sbory, ve 36 státech USA plus třech teritoriích pak nové guvernéry. Washington a dalších 172 měst zvolí nové starosty.

Volební místnosti ve Spojených státech se otevřou dnes ve 12:00 SEČ. Volby budou probíhat až do středy 6:00 SEČ v některých oblastech USA.

Newsletter