Žádná sova, ale jestřáb s ostrými drápy

Governing Council Press Conference at the ECB in Frankfurt - 15 December 2022 flickr photo by European Central Bank shared under a Creative Commons (BY-NC-ND) license

Doba, kdy se šéfka ECB Christine Lagardeová popsala jako „moudrá sova“, je pryč. Na dnešním zasedání jsme byli svědky velmi silného jestřábího tónu, který překopal dosavadní tržní výhled evropských sazeb směrem vzhůru.

Rada guvernérů ECB dle očekávání navýšila sazby o 50 bodů, přičemž se zvyšováním bude dále pokračovat. Sazby je potřeba dostat do mnohem více restriktivních úrovní, kam by se měly posunout díky významným úpravám probíhajícím stabilním tempem. To podle guvernérky Lagardeové odpovídá dalším navýšením o půl procentního bodu do doby, než se inflace ve střednědobém rámci vrátí na úroveň cíle.

Tento nový – dočasný – normál je odpovědí na aktualizovanou prognózu. Inflace se dočkala revize vzhůru na celém prognózovaném období. Letošní hodnoty byly navýšeny z 8,1 % na 8,4 %, v roce 2023 z 5,5 % na 6,3 %, v roce 2024 z 2,3 % na 3,4 %, a nakonec v roce 2025 ECB čeká inflaci na 2,3 %. Z těchto hodnot je patrné, že se inflace, celková i jádrová, udrží nad inflačním cílem, což je hlavní důvod silného jestřábího tónu. Rovněž můžeme čekat, že sazby budou vyšší po delší dobu.

S ohledem na růst ECB revidovala letošní výhled z 3,1 % na 3,4 %. Příští rok nás pak čeká zpomalení na 0,5 %. Centrální banka přitom v základním scénáři pracuje s technickou recesí v aktuálním čtvrtém čtvrtletí a v prvním příštího roku. Dle prognózy by mezikvartální propady měly být mírné, a to -0,2 % a -0,1 %.

ECB rovněž oznámila, že od března 2023 odstartuje program kvantitativního utahování. Probíhat bude prostřednictvím snižování reinvestic prostředků pramenících z instrumentů před splatností nakoupených v rámci programu nákupů aktiv, tzv. APP. Měsíční průměrné tempo bylo nastaveno na 15 miliard euro, přičemž ve druhém čtvrtletí bude přehodnoceno.

S ohledem na očekávání není dnešní rozhodnutí ECB kdovíjak překvapivé, minimálně u sazeb a kvantitavního utahování. Doprovodná rétorika však byla silně jestřábí. Revize inflace vzhůru a na to navazující tvrzení, že sazby bude potřeba významně zvýšit stabilním tempem po 50 bodech, až se dostanou do restriktivních úrovní, otevřelo prostor pro nárůst predikce vrcholu sazeb v cyklu. Ten se během krátké chvíle posunul o více než 20 bodů nad hranici 3 %. Výsledkem toho byl významný nárůst evropských tržních sazeb a krátké zpevnění eura až nad 1,0700 EURUSD.

Očekáváme, že ECB na dalším, tj. únorovém, zasedání zvýší úroky opět o 50 bodů. To je dostane na úroveň 2,5 %, která je již s ohledem na odhadované neutrální pásmo 1-2 % opět více restriktivní. Další kroky se budou odvíjet od příchozích dat. Důraz přitom klademe především na sílu očekávané recese. Pokud bude opravdu jen mírná a inflační tlaky neoslabí, vrchol sazeb v cyklu by měl odpovídat úrovním nad 3 %.

Zdroj: ECB

Newsletter