Zádrhel na vietnamském trhu

Vietnamská ekonomika má téměř všechno. Dobré demografické podmínky, rostoucí příjmy a zvyšující se celková spotřeba. To vše je součástí momentálního trendu země patřící do třetí vlny tzv. „asijských tygrů“. Avšak ani to nestačí k tomu, aby se na pozitivní vlně svezly i vietnamské akcie.

„Vietnam se nepopíratelně řadí mezi země s dobrými demografickými podmínkami. Tento fakt silně napomohl jak ke zvýšení konkurenceschopnosti země v oblasti pracovních nákladů, tak i celkové poptávky. Stálý příliv přímých zahraničních investic jasně svědčí o atraktivitě Vietnamu jakožto výrobní země,“ popisuje současný stav Trinh Nguyenová, ekonomka britské HSBC. Jak se ale zdá, tak to, co je dobré pro zahraniční investory, už tolik nesvědčí domácím trhům.

„Domácí vietnamské společnosti nejsou moc úspěšné v získávání kapitálu, a to i přes úspory nákladů způsobené levnou pracovní sílou,“ řekla Nguyenová. Právě dostatek pracovní síly je jedním z charakteristických znaků vietnamské ekonomiky. Více jak 60 % populace se nachází v produktivním věku v rozmezí 15 až 54 let, 6 % pak spadá do rozhraní 65 let a výš, věkový medián je 29 let. Pro srovnání, medián Japonska dosahuje 46 let, v případě Číny pak 37 let.

I přes kvalitní ekonomický základ je na tom vietnamský akciový trh nevalně. Jeho špatný stav zobrazuje nejlépe hlavní akciový index země VN Index. Ten se během poslední seance sice zvýšil o 0,5 %, avšak předtím si prošel více jak 9% poklesem. Ještě hůře jsou na tom instrumenty navázané na vietnamské akcie. Jmenovat můžeme například americký burzovně obchodovatelný fond Market Vectors Vietnam, který za letošní rok už odepsal 13 %.

Velký vliv na propad VN indexu měla společnost PetroVietnam Gas, která tvoří 12 % jeho celku. Akcie energetické firma se propadly především kvůli poklesu cen ropy. Svůj podíl má ale i neschopnost vietnamského energetického giganta provézt jakékoliv odkupy vlastních cenných papírů.

„Vietnamská ekonomika je v kondici, v jaké ještě nikdy nebyla. Samotný akciový trh je ale v důsledku nedávného oslabení extrémně levný,“ řekl Kevin Snowball, výkonný ředitel společnosti PXP Vietnam Asset Management. Důkazem o dobré kondici může být výsledek za první čtvrtletí letošního roku. Vietnamský produkt během této doby vzrostl meziročně o 6 %, přičemž za celý rok očekává Asijská rozvojová banka 6,1% hospodářský růst.

Vietnam je taktéž znám jako země, která uvalila restrikce na držení akcií domácích společností zahraničními investory. Limit byl nastaven na 49 %, avšak v důsledku poklesu trhů by měl být zvýšen až na 60 %. Dá se tak očekávat, že nízké ceny, nadějný růst a uvolněnější omezení by měly připravit startovací můstek pro možný zvrat klesajícího akciového trendu.

Newsletter