Záhada vyřešena. Kdo stojí za akciovou rally?

Americké akcie mají za sebou den boření rekordů. Index S&P 500 dosáhl jednak nového indtradenního high na 2 155,4 bodech, ale rovněž i historického maxima zavírací ceny na 2 152,14 bodech. Obdobně na tom byl Dow Jones, jehož nové denní high dosáhlo 18 371,95 bodů, v případě ceny v závěru pak 18 347,67 bodů. Pozitivní zpráva pro akciové investory. Jenže pro které? Naprostá většina z nich totiž už několikátým týdnem z akciového trhu utíká. Kdo je tedy skutečným motorem nových rekordů?

Jak se zdá, tak americké akciové fondy to nejsou. Ty totiž podle dat společnosti Lipper, která uvádí server Zero Hedge, již více jak 17 týdnů po sobě stahují svůj kapitál z akciových trhů. Jen v týdnu končícím 8. červencem činil objem tohoto odlivu 6,1 miliardy dolarů. Za první polovinu letošního roku tak dosáhl úprk z akcií druhé nejvyšší hodnoty za posledních několik desítek let.

Jak je tedy možné, že ty samé trhy, ze kterých se investoři stahují, dosahují nových maxim?

Pokud si vzpomeneme na začátek roku, kdy světové trhy zaznamenaly silný výplach, a to i přes agresivní měnovou politiku centrálních bank, především té evropské a japonské, banka Citigroup v čele s analytikem Mattem Kingem ukázala, že za tímto propadem stojí rozvojové trhy, resp. jejich monetární autority. Právě ty se totiž v návaznosti na pád ropy a dalších komodit začaly zbavovat aktiv denominovaných v zahraničních měnách, aby tak doplnily své ztenčující se rezervy (v podstatě tak šlo o formu kvantitativního utahování).

O šest měsíců později jsme svědky přesného opaku. Trhy rostou, ovšem investoři se stahují. Jediná odpověď, která se teď nabízí, je, že za aktuální rally stojí centrální banky. Z šetření Citigroup dokonce vyplývá, že objem jejich nákupů se dostal až na úrovně roku 2013. 

A to není vše. Podle Kinga by jak akciové, tak i dluhopisové trhy měly růst ještě více, než tomu bylo doposud.

„Hlavním motorem růstu trhů je expanzivní politika Bank of Japan a Evropské centrální banky, která je navíc doplněna zvratem předchozího poklesu devizových rezerv rozvojových trhů,“ přepisuje Kingova slova server Zero Hedge. „I ostatní indikátory signalizují další zvyšující se tlak na globální riziková aktiva. Jde například o odliv kapitálu z dluhopisů s investičním ratingem směrem k těm vysokovýnosovým, a tedy riskantnějším, stejně tak i k akciím a rozvojovým trhů. Svou roli hraje i vidina další monetární expanze ze strany britské a japonské centrální banky.“

Co se týče životnosti uměle nadopované rally, Citigroup je v tomto směru skeptická, alespoň do doby, než bude podpořená relevantními ekonomickými fundamenty. I přesto si ale udržuje opatrný přístup ohledně sázek na pokles trhu neboli sázek proti samotným centrálním bankám.

Matka všech nákupních signálů?

„Problém, kterému investoři čelí, byl zmiňován již mnohokrát. Trhy jsou aktuálně taženy momentem centrálních bank a nikoliv reálnými fundamenty. Do toho je nutné vzít v potaz i fakt, že veškerá globální rizika mají extrémně dlouhodobý charakter, ať už je řeč o snižování dluhu, trendu deglobalizace či o propadu důvěry v samotné monetární autority.“

V tuto chvíli je tedy možné poděkovat centrální bankám za to, že se zcela odvrátily od jakéhokoliv dlouhodobějšího pohledu za cenu krátkodobého vykoupení ve formě růstu trhů. Co naplat, už sám Keynes přece říkal, že „v dlouhém období jsme všichni mrtví“….

Newsletter